ČSSD možná při hlasování o důvěře odejde. I Fischer je prý lepší než Kalousek

19.07.2013 10:52

V srpnu se chystá hlasování o důvěře Rusnokově vládě a premiér sonduje možnosti u všech stran. ČSSD uvažuje, že by nakonec mohla při hlasování opustit sál a snížit tak hlasovací kvorum. Je však otázkou, jak moc by takovou pomocí byla Rusnokově vládě prospěšná.

ČSSD možná při hlasování o důvěře odejde. I Fischer je prý lepší než Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda premiéra Rusnoka se usadila v lavicích

ODS, TOP 09 a nejspíš i strana LIDEM vládě důvěru vyslovit odmítají a navíc ji chtějí říci kategorické „ne“. „Budeme aktivně proti,“ ujistil šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík pro deník Právo. V tom případě by nejspíš vláda neměla šanci, pravice disponuje většinou 101 hlasu. Je však otázkou, co by pravice udělala v situaci, kdyby ze sněmovny odešla ČSSD.

Jedinou hranicí by v tom případě byla usnášeníschopnost sněmovny. Ta je na úrovni třetinového obsazení, tedy 67 poslanců. V tom případě by stačila většina 34 hlasů. Komunisté a Věci veřejné, kteří již vyjádřili ochotu vládu podpořit, přitom disponují 37 hlasy.

ČSSD chce vyčkat vývoje situace a o svém stanovisku rozhodnout až těsně před hlasováním, které je naplánováno na 8. srpna. Předseda jejich poslanců Jeroným Tejc ovšem naznačil, že na zasedání stínového kabinetu zaznívaly na adresu nové vlády kritické hlasy.

Sám Tejc uvádí, že není úplně spokojen s některými názory ministra zdravotnictví, ani s tím, jak ministr financí Jan Fischer vysvětluje financování své prezidentské kampaně. „V tomto kontextu je pro mě ale stále důvěryhodnější Jan Fischer, ne Miroslav Kalousek,“ poznamenal Tejc. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Údery Petříčkovi a Šojdrové za sirotky: Nebude se jim číst snadno

19:22 Údery Petříčkovi a Šojdrové za sirotky: Nebude se jim číst snadno

ANKETA Přijme nakonec Česká republika údajné syrské sirotky? Návrh v úterý podpořil ministr zahranič…