Co takhle ústav pro zkoumání privatizace? Komunistka kývala, ostatní se smáli

14.04.2013 14:47 | Zprávy

Kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je horko. Nejprve je odvolán ředitel, diskutuje se kolem zpolitizovanosti ústavu, padají náznaky poukazující na možné vydírání, následuje odstoupení většiny rady. Na zpravodajském portálu Britské listy zvažuje autor Boris Cvek možnost zřízení „Ústavu pro zkoumání zločinů privatizace a důsledků těchto zločinů“. Měl by nějaký takový ústav pro studium polistopadového období vzniknout? O názor požádaly ParlamentníListy.cz i naše zákonodárce.

Co takhle ústav pro zkoumání privatizace? Komunistka kývala, ostatní se smáli
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Gazdík

„Osobně jsem hluboce přesvědčena, že tento ústav (ÚSTR) už nemá v současnosti význam,“ říká pro ParlamentníListy.cz komunistická senátorka Marta Bayerová. Jak dodává, jakkoliv je náš současný režim demokratický, může být našimi potomky také vnímán jako totalitní, z určité strany. A tak prý může vyšetřování pokračovat do nekonečna. „Kam až chceme táhnout tu nenávist,“ ptá se Bayerová.

Kriticky ohodnotila senátorka vyjádření Marka Bendy (ODS), který zastává stanovisko, že by se středoškolský dějepis měl vyučovat na základě poznatků ÚSTR. „Pan poslanec by se měl, podle mého, především zamyslet nad sebou a svým vlastním jednáním, pokud jde o vzdělání, a teprve pak mluvit do vyučování dějin,“ připomněla senátorka Bendovi jeho problémy kolem rigorózní práce a titulu JUDr.

K možnosti vzniku ústavu pro studium privatizace či polistopadového režimu, se Bayerová staví s porozuměním. „Jistě, proč ne? Jsme-li demokratický stát, proč by taková instituce nemohla vzniknout?“ konstatuje senátorka.

Ústav na studium divoké privatizace? Až odejde garnitura, co v tom účinkovala

„Jsem přesvědčena, že tento ústav zde má své místo,“ nesouhlasí se zákonodárnou komunistickou kolegyní Vladimíra Lesenská, poslankyně za ČSSD. Podle ní by měl ústav sdružovat všechny historiky, kteří mají o bádání tohoto období zájem. Podle Lesenské by rozhodně neměl být zrušen, ale také by neměl sloužit politickým zájmům, aby jedna strana hledala něco na stranu druhou. „Když ten ústav vznikal, říkalo se, že vzniká účelově proti něčemu, teď se zase tvrdí, že se účelově manipuluje proti něčemu jinému. Měli by se toho konečně ujmout lidé, kteří by podobným nátlakům nepodléhali a řídili by tu instituci odborně, tak, jak se řídit má,“ říká poslankyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…