Erik Best: Kalousek tluče Zemana brzy, Sobotkovi hrozí pád díky Bakalovi. A všimněte si Teličky

03.09.2013 4:40 | Zprávy

Miroslav Kalousek uspěchal své předvolební tažení ve jménu ochrany demokracie a svobody před „autoritářským“ prezidentem. Myslí si to analytik Erik Best, který pro ParlamentníListy.cz rozebírá i další podivné dění v začínající předvolební kampani. Třeba možný problém šéfa socialistů Bohuslava Sobotky či oznámení Pavla Teličky, že vstupuje do hnutí ANO Andreje Babiše.

Erik Best: Kalousek tluče Zemana brzy, Sobotkovi hrozí pád díky Bakalovi. A všimněte si Teličky
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Poslední vývoj předvolební kampaně k předčasným volbám ukazuje, že se k rétorice TOP 09 přidávají i další. Případné vládnutí stran ČSSD, SPOZ a KSČM by prý znamenalo reálné ohrožení demokracie a svobody. K tomu se přidal i miliardář Karel Janeček a v souvislosti s výročím srpna 1968 i Miroslava Němcová z ODS.

Mluví-li se o ohrožení demokracie a svobody, logicky z toho vyplývá, že podle těchto politiků je ohrožena svoboda slova, shromažďování či konání svobodných voleb. Může taková rétorika skutečně na voliče zabrat? Anebo se dokonce máme obávat, že jsou tato varování opodstatněná? ParlamentníListy.cz se zeptaly novináře a analytika Erika Besta.

TOP 09 začala moc brzy, lidi to nebude zajímat

„Jednak si myslím, že tato rétorika přišla příliš brzy. Ti, kteří byli během léta doma, to slyšeli a dál už to poslouchat nechtějí. Pokud Kalousek nepřijde s něčím dalším, to načasování je špatné,“ míní jasně Best.

Navíc prý politologové a analytici, kteří do jisté míry s Miroslavem Kalouskem souhlasí ohledně autoritářství prezidenta Zemana, mají problém, že to říká právě Kalousek. „U mnoha lidí to automaticky zanechá pachuť. V rámci jejich strategie by tím hlavním, kdo o tom mluví, měl být Karel Schwarzenberg,“ myslí si.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesledujte ČT.“ Babiš vyzval národ. Do kamer pak potupil Václava Moravce

16:05 „Nesledujte ČT.“ Babiš vyzval národ. Do kamer pak potupil Václava Moravce

Poslanci svádějí ve čtvrtek bitvu o koncesionářské poplatky. Konkrétně o jejich navýšení. Šéf hnutí …