Fašista, populista, diktátor a magor! Politici se bojí Okamurova hnutí

30.04.2013 16:54 | Zprávy

ANKETA Senátor Tomio Okamura zakládá politické hnutí Úsvit přímé demokracie. Cílem hnutí je prosazení změny politického systému v České republice směrem k přímé demokracii a prezidentskému systému. Co na to říkají politici?

Fašista, populista, diktátor a magor! Politici se bojí Okamurova hnutí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Úsvit není standardní politickou stranou. Jeho jediný úkol je spojovat a podporovat osobnosti z celého spektra společnosti a politiky, regionální hnutí, sdružení a aktivisty, jejichž hlavním cílem pro nadcházející volby je prosazení změny ústavy ve smyslu přímé demokracie. Cílem hnutí není účastnit se koaličních vlád. Hnutí však podpoří takovou vládu, která společně s ním prosadí ústavní změny směrem k přímé demokracii. 

ParlamentníListy.cz oslovily politiky z parlamentních stran s dotazem, co si o novém hnutí a jeho programu myslí a zda má podle nich šanci uspět. Ti často reagovali, že se jedná o nebezpečný populismus až fašismus. Hnutí často přirovnávají k Věcem veřejným.

Úsvit se jmenuje strana řeckých fašistů

„Pan Okamura by musel získat ústavní většinu jako Viktor Orbán v Maďarsku, aby uspěl. Obávám se spíše soumraku demokracie než úsvitu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Úsvit se jmenuje strana řeckých fašistů, představy pana Okamury o přímé demokracii vidím jako dost zmatené. Je tu riziko vnášení do politiky mixu většinového systému a populistického ohlupování,“ myslí si místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Europoslanec ODS Hynek Fajmon míní, že takové uskupení v Česku šanci nemá. „Program hnutí velmi připomíná italský fašismus,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Fajmon.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…