Také druhá cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny vzbudila velkou pozornost. Co znamenala z pohledu České republiky?
Rozhodně měla velký význam. A s odstupem času, až se věci, které pan prezident svojí cestou i předchozími jednáními rozpracoval, budou realizovat, tak bude tato cesta představovat ještě větší význam a rozměr. Jsem za cestu pana prezidenta do Číny velmi rád, myslím, že pro Českou republiku učinil velký krok. Někteří ho v tuto chvíli nejsou schopni docenit, ani si jeho význam uvědomit. Také bych ocenil, že pan prezident v této vyhrocené situaci ukázal naším kolegům v Evropské unii, že cesta k řešení problémů vede přes dialog. Pan prezident k tomu takto přistoupil, do Číny na oslavy konce druhé světové války jel a vedl dialog s dalšími lidmi, co tam byli. To považuji za velice státnickou věc.
V souvislosti s prezidentovou cestou do Číny se zmiňují především její ekonomické přínosy. Ale jak to je s politickými dopady? Kupříkladu už před samotnou návštěvou Číny hovořil Karel Schwarzenberg o tom, že mocným lezeme… no, řekněme do zadku. Není to tak v podání Miloše Zemana?
Opak je pravdou. Pan prezident tím jasně ukázal na svébytnost české politiky a svébytnost jednání. Pan prezident tam jel přesto, že řada lidí z Evropy dávala najevo, že se těch akcí v Číně nebudou zúčastňovat, a dávala najevo i jakousi nevoli k té cestě. Pan prezident tam přesto jel, protože to vidí jako přínos pro Českou republiku. To pan Schwarzenberg by si mohl vzpomenout na svou roli užitečného… to raději neřeknu, ale víte, koho myslím, a na to, jak se zachoval, když Spojené státy přinutily NATO a uloupily Jugoslávii Kosovo. On ho okamžitě jako mopslík uznal na rozdíl od českého národa a českého Parlamentu. To pan prezident se chová svébytně na rozdíl od pana Schwarzenberga a celé řady jiných politiků, které jsme měli možnost u nás sledovat. Takže já jsem na svého prezidenta hrdý.
Bývalému ministru zahraničí a Zemanovu sokovi z přímé prezidentské volby také vadilo, že Miloš Zeman jel do Číny už podruhé. Prý je to trochu přehnané, jedna návštěva Číny během jednoho roku stačí a prezident by měl dodržovat solidaritu se státy Evropské unie a státy Severoatlantické aliance. Nepřehnal to tedy Miloš Zeman a neporušil zmíněnou solidaritu?
To je naprosto mimo mísu; tak je to právě viděno jen z takového satelitního pohledu. Jsme partnery v Evropské unii, jsme partnery v NATO, jsme přáteli se zeměmi Evropské unie i se Spojenými státy, ale nejsme žádní slouhové. Máme přece svůj pohled na věc. A tímto neříkáme nic jiného, než že hledáme řešení, přičemž nevystupujeme proti Evropské unii ani proti Spojeným státům. Pan prezident stále považuje Evropskou unii i NATO za něco, kam patříme, a Spojené státy za své přátele. Právě postoje lidí, jako je pan Schwarzenberg a řada křiklounů, znevažují hodnotu toho přátelství. Jak si mohou partneři vážit přikyvovačů, co všechno jen odkývou, ale v podstatě je to jen přetvářka. Pan prezident není pokrytec a toho si musí vážit i naši partneři v Evropské unii a naši spojenci v USA. Nebýt pokrytci a podlézavci a mít někoho za přítele a za partnera je pořád lepší, než mít za přítele pokrytce a falešného člověka. Takže toho si vážím a myslím, že si toho váží i rozumní lidé na druhé straně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník