Telekomunikační úřad v Rakousku stanovil vyvolávací cenu za připravovanou aukci kmitočtů na 13 miliard korun. Předseda českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák ale prohlásil, že konečná cena naší aukce, která je s rakouskou zcela srovnatelná, by měla být maximálně 15 miliard, a to místo 20 miliard, které nabízeli sami operátoři. „Co je v Česku dle šéfa ČTÚ nejvyšší možná cena, je v Rakousku ta nejnižší, vyvolávací,“ upozorňuje ve své tiskové zprávě poslanec za TOP 09 Jan Husák, jehož jméno už musí být noční můrou pro stávajícího ředitele ČTÚ, kterému v dubnu končí mandát. Jan Husák je přesvědčen, že lepší důkaz o tom, jak předseda ČTÚ Českou republiku poškodil, by podle něj prý někdo hledal jen velmi těžko.
Dvě srovnatelné země, dvě nesrovnatelné ceny
„Dvě srovnatelné země, dvě více méně srovnatelné aukce, ale dvě zcela rozdílné ceny. Kvůli rozhodnutí předsedy Českého telekomunikačního úřadu se v této bilanci Česká republika dostává do jasné nevýhody,“ zlobí se Jan Husák.
Jak dodává, rakouský regulátor vyhlásil na září 2013 aukci kmitočtů na frekvence 800, 900 a 1800 MHz s minimální vyvolávací cenou 526 milionů eur (zhruba 13,2 miliardy korun). V Česku se měly dražit kmitočty 800, 1800 a 2600 MHz. Předseda ČTÚ Dvořák ale realizaci aukce podle Jana Husáka jednoznačně nezvládl, neodůvodněně ji zastavil, a navíc oznámil, že cena by měla být maximálně 15 miliard.
„České frekvence 2600 MHz mají menší cenu než rakouské v pásmu 900 MHz, v ostatních parametrech jsou ale obě aukce více méně srovnatelné. Přesto předseda ČTÚ bez jakýchkoliv analýz došel ke zcela rozdílné ceně než naši sousedé, samozřejmě k ceně nevýhodné pro Českou republiku,“ vysvětlil Husák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká