Jiří Pospíšil by prý mohl spasit ODS. Jenže je tu problém

07.02.2013 13:15

Rok a čtvrt před řádným termínem parlamentních voleb bijí v ODS na poplach. Jedna volební prohra za druhou a k tomu klesající preference vedou mnohé straníky k obavám z dalšího propadu. A tak především v regionech zraje plán zvolit lídrem někoho jiného než předsedu. Nejvíce se skloňuje jméno druhého nejpopulárnějšího politika Jiřího Pospíšila.

Jiří Pospíšil by prý mohl spasit ODS. Jenže je tu problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil a Petr Nečas

Čím dál více členům ODS začíná být jasné, že v příštích parlamentních volbách by bylo pro stranu sebevražedné nabídnout svého předsedu Petra Nečase, ať už s nezapomenutelnou síťovkou, nebo bez ní, jako volebního lídra. Jím vedená vláda překonává v neoblíbenosti bezkonkurenčně všechny předchozí a ODS už za to schytala výprask v podzimních krajských i senátních volbách a čerstvě i v prezidentské volbě.

Když se k tomu připočte pokles preferencí, v nichž už Nečasovu stranu začíná porážet TOP 09, není se co divit rostoucí nervozitě uvnitř ODS. Mezi vlivnými straníky z regionů už nějaký čas zraje plán najít k předsedovi volebního lídra. Na tuto možnost upozornil v minulých dnech i deník Insider, jenž v odvolání na nejmenovaného poslance ODS uvedl, že je snaha najít „maximálně přijatelnou tvář pro veřejnost“.

Volební lídr by měl voličům co nejméně připomínat Nečasovu vládu

Podstatou nápadu, jak pozvednout upadající preference ODS, je nabídnout pro příští parlamentní volby důvěryhodného „volebního lídra“, který by ve veřejnosti nebyl příliš spojován s vládou Petra Nečase. Tuto podmínku by nejlépe splňoval místopředseda Jiří Pospíšil, jenž byl v minulém roce odvolán z funkce ministra spravedlnosti, ale na podzim jako jediný lídr ODS vyhrál krajské volby, i když ani to mu nakonec na post hejtmana nestačilo.

Pro tuto variantu mluví i to, že Jiří Pospíšil vychází v průzkumech agentury STEM dlouhodobě jako nejpopulárnější pravicový politik a v posledním lednovém šetření obsadil celkové druhé místo za Jiřím Dienstbierem z ČSSD. Ve zmiňovaném plánu se počítá s tím, že by Petr Nečas zůstal premiérem i předsedou strany, ale lídrovi, který by řídil volební kampaň, by do jeho činnosti vůbec nezasahoval.

Zbavit se nejpopulárnějšího spolustraníka nebylo od premiéra moc prozíravé

„O žádném takovém plánu nic nevím. ODS má kongresem před třemi měsíci zvolené vedení, a to musí nyní pracovat jako celek. Výměna předsedy za důvěryhodnější tvář může být průhledným trikem, pokud nedojde k programové revitalizaci strany. Náš problém je hlubší než výměna jedné tváře,“ říká pro ParlamentníListy.cz europoslanec ODS Ivo Strejček.

„O tom údajném plánu nemám žádné informace. Pokud je to pravda, tak by se jednalo ve skutečnosti o plán na likvidaci ODS jako samostatné strany a její podřízení panu Karlu Schwarzenbergovi. Něco takového členové ODS nedopustí,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz europoslanec Hynek Fajmon.

„To je věc promyšlenosti celé personální politiky ODS. Problém nastal už v minulosti, když strana měla mezi mnoha nepopulárními politiky jednoho, který oslovuje veřejnost, a sama ho odstranila. Nebylo příliš prozíravé se ho zbavit, odvolat ho z ministerské funkce, která navíc těsně souvisí s otázkou korupce, což byl jeden z klíčových prvků volebního programu ODS,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl, jak Petr Nečas s pochybnými argumenty vyhodil z vlády suverénně nejpopulárnějšího spolustraníka Jiřího Pospíšila.

Úspěch v krajských volbách lze přičíst i „disidentství" ve vlastní straně

Exministr spravedlnosti ale o pár měsíců později triumfoval jako volební lídr ODS v Plzeňském kraji a krátce nato na kongresu suverénně obhájil pozici místopředsedy. „Je otázkou, do jaké míry může být Jiří Pospíšil spojován s předsedou Nečasem a politikou ODS a do jaké míry bude ´disidentem´ ve vlastní straně a bude hodnocen za své osobní, především komunikační schopnosti,“ zamýšlí se Jan Hartl nad tím, zda by Pospíšilova popularita mohla ovlivnit voliče na celostátní úrovni stejně tak, jako tomu bylo loni na podzim v rámci Plzeňského kraje.

Tehdy se totiž kuriózně pro ODS i hlas pro Jiřího Pospíšila dal vnímat jako hlas proti Petru Nečasovi, tedy jako vyjádření nesouhlasu s rozhodnutím premiéra odvolat populárního ministra. Tentokrát by ale fungoval jako rouška na zakrytí všeho toho, co Nečasově často obměňované vládě veřejnost zazlívala. A že toho nebylo a není málo.

Vazba mezi místopředsedou a stranou je rozpojená

„Problémem pro ODS bude vysvětlit, proč dříve nepoznala, že má tak skvělého politika, kterého teď nabízí jako svého lídra, a co je dnes nového na tom, že by ten Pospíšil, který donedávna vadil, najednou začal být v ODS tahounem. Musela by najít argumenty, jimiž by přesvědčila voliče, že situace v ODS je nová a že se blýská na nějaké nové časy,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz ředitel STEM Jan Hartl na úskalí pokusu ODS vystavit pro volby do čela kampaně svého nejpopulárnějšího politika.

Jiří Pospíšil se do popředí žebříčku popularity vyhoupl tím, co politikům u veřejnosti nejvíce pomáhá, tedy jasným a srozumitelným vyjadřováním a nekonfrontačním stylem. „Záleželo by na tom, zda se podaří vytvořit takovou atmosféru, že v rámci ODS představuje Pospíšil reálný příslib a že dokáže nejen sám za sebe zaujmout voliče, ale je také schopen udělat něco pro ODS. Zatím je ta vazba Pospíšil – ODS spíše rozpojená, a tou další předvolební strategií by mělo být ji znovu spojit,“ poukazuje Jan Hartl na nezbytnost většího ztotožnění populárního politika s vlastní stranou.

Pojem „oblíbený politik“ je možné vyprázdnit během pár hodin

Poslanec Michal Doktor by si přál, aby jeho bývalá ODS byla schopna nadhledu, který by jí dovolil přijmout ponaučení z podobného období v ČSSD, protože pojem „oblíbený politik“ je možné vyprázdnit během pár hodin. „Mediální virtuální svět svádí k vytváření podivných osobnostních koláží, poskládaných na objednávku. Se svitem té noční lampy rodí se králové právě té dnešní noci. Dnešní vedení ODS si je rovno v prohrách i neodvaze. Králem nemá být jednooký mezi slepými, avšak bystrozraký,“ glosuje pro ParlamentníListy.cz nynější situaci v ODS Michal Doktor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…