Kalousek zpochybňuje právní stát, ozval se poslanec Šťastný

27.06.2012 17:28

Poslanec ODS Boris Šťastný se ohradil proti tomu, že předsednictvo TOP 09 „zdvořile požádalo“ premiéra Petra Nečase z ODS a budoucího ministra spravedlnosti, aby do čela Pražského vrchního státního zastupitelství podpořili prezidentku Unie státních zástupců Lenku Bradáčovou. Usnesení vedení strany tlumočil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek zpochybňuje právní stát, ozval se poslanec Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Podle názoru TOP 09 by takový krok zamezil spekulacím, že za dnešním odvoláním Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti stojí jiné důvody, než kterými je zdůvodňoval Nečas.

Vážné zpochybnění principů právního státu

Podle Šťastného se Kalousek vměšuje do nezávislosti justice. „Dnešní výzvu Miroslava Kalouska premiéru Petru Nečasovi, aby do čela pražského vrchního státního zastupitelství byla jmenována Lenka Bradáčová, pokládám za bezprecedentní zasahování politické moci do nezávislosti české justice. Ze strany ministra Kalouska jde v krátké době o další vážné zpochybnění principů právního státu stojícího na politické nezávislosti policie a justice. Současně se obávám, že tímto svým politickým zásahem doktorku Bradáčovou, která je pověstná svou vysokou erudicí a tolik potřebnou nezávislostí a která se nebojí nekompromisně bojovat proti korupci, pro pozici možné pražské vrchní zástupkyně diskvalifikoval,“ uvedl Boris Šťastný.

Poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath ve své řeči ve sněmovně zmínil, že Bradáčová by mohla obdržet zmiňovaný post za „odměnu“ za odvedenou práci v kauze Rath. Politici TOP 09 uvedli, že sice o Nečasově rozhodnutí předem nevěděli, respektují ale premiérovo právo na výměnu kteréhokoli ministra za ODS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…