Poslance rozpálila ve sněmovně debata o školském zákonu. O normě se totiž v poslední době hodně mluvilo hlavně v souvislosti s pamlskovou vyhláškou, která školám určuje, co ve svých bufetech nesmějí dětem prodávat. Proto bylo logické, že se poslanci kromě financování škol, na které mají nové úpravy mířit především, dostali až k tomu, zda mohou žáci ve školách mlsat brambůrky či jestli mohou mít pod lavicemi smartphony. Jenže v debatách se dostali až k „podstatě naší civilizace“, kdy kritizovali multikulturalismus či křesťanství jako ideologii, která do školského zákona nepatří.
Nakonec ale poslanci reformu financování obecních a krajských škol 130 hlasy schválili. Nový systém přinese podle ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD) spravedlnost a zmírnění administrativy. Do předlohy dolní komora nově sice vložila úpravu ochrany učitelů a spolupráce středních odborných škol a učilišť s podniky, ale takzvanou pamlskovou vyhlášku přitom nezrušila.
Jenže právě tato vyhláška mnohé zákonodárce pěkně nadzvedla ze židle. Tak třeba poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) ji žádala přímo zrušit. Podle ní by měly o tom, co se jí ve školách, rozhodovat školské rady, kde jsou rodiče přítomni.
„Jsem pro to, aby se tam neprodávaly žádné zdraví škodlivé věci... Asi nikdo z nás nebude rodiče podezírat, že by chtěli po vedení školy automaty na přeslazené či nezdravé věci,“ podotkla Chalánková s tím, že pamlsková vyhláška je podle ní v mnoha ohledech extrémní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová