„Vážený pane Fischere, je 23 let od pádu komunismu. Mně nejde o to zkoumat, co a jak jste dělal v KSČ. Chci vás jen požádat, abyste jako způsobný člověk v sobě zkusil najít dostatek slušnosti a coby bývalý dlouholetý člen komunistické strany nekandidoval na prezidenta naší republiky …Není hanba se mýlit, hanba je nevyvodit z toho důsledky,“ apeluje herec na bývalého komunistu Fischera.
Fischer vstoupil do KSČ v době normalizace v roce 1980 a byl členem strany až do roku 1989. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda by jim vadilo, kdyby na Hradě seděl prezident republiky, který vstoupil do KSČ v době normalizace.
Trocha fištrónu…
K Fischerovi se vyjádřili i jeho protikandidáti, kteří zasedají v parlamentu. „Jak známo, v té době jsem doma nebyl, nýbrž v Rakousku. Nebyl jsem tudíž vystaven ni pokušení, ni tlaku, tudíž nikoho nesoudím. Budoucí hlava státu by ovšem měla mít tolik politického fištrónu, aby v rodné straně nesetrvala do podzimu 1989,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér vlády a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který kandiduje na prezidenta.
„Osobně mně vadí členství v KSČ u každého kandidáta. Vstupovali do strany se znalostí praktik komunistů od roku 1948 včetně okupace 1968, takže se aktivně na těchto praktikách podíleli,“ myslí si místopředseda Senátu a kandidát ODS na prezidenta Přemysl Sobotka.
„Vadilo by mi to. Když vstoupil do KSČ v době normalizace, musel dobře rozeznat zrůdnost komunismu, věděl o zločinech komunismu a měl dostatek informací o tom, že vpád vojsk Varšavské smlouvy byl okupací, že vlastní lidé se podíleli na ponižování a perzekucích páchaných na lidech svého národa. Podporuji kandidaturu Karla Schwarzenberga,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Husák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík