Do Parlamentu by se také dostali zemanovci (SPOZ) se ziskem více než 8 procent a lidovci s necelými 6 procenty. Neméně zajímavé je také hypotetické rozložení mandátů jednotlivých stran. ČSSD by získala 66 křesel a KSČM 42 mandátů. TOP 09 by připadla 32 křesel, SPOZ 25 a KDU-ČSL 15 křesel.
Při vymezování se ČSSD vůči KSČM možnost spolupráce prý není velká
„Samozřejmě, že každá taková zpráva o navýšení preferencí potěší," konstatuje poslanec Miroslav Opálka, stínový ministr práce a sociálních věcí, přestože, jak říká, výsledky průzkumů vnímá s určitým odstupem. Za nereálné však výsledky nepovažuje. „V roce 2002 jsme měli 41 mandátů, takže se tento průzkum pohybuje v rámci reálných možností,“ vzpomíná poslanec.
Spolu s ČSSD by tak podle těchto průzkumů vytvořili komunisté většinu 108 mandátů. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, zda v případě takového reálného volebního výsledku vidí Miroslav Opálka i možnost spolupráce s ČSSD. „No, vycházím-li ze zkušeností roku 2002 a z výroků některých představitelů sociální demokracie – například Bohuslava Sobotky a Michala Haška, tak se mi zdá, že ta možnost tu moc není,“ zvažuje Opálka. Jak ale dodává, záležet bude také na tom, jak dopadne sjezd ČSSD, který má proběhnout o víkendu 16. – 17. března. Navíc, ať už by dopadl sjezd ČSSD jakkoliv, bude podle Miroslava Opálky záležet na reálných výsledcích, a v takovém případě i na koaliční smlouvě.
Rozhodující není Bohumínské usnesení, ale slučitelnost programových bodů

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká