Komunisté zuří: Řetězení smluv nic nevyřeší, jen budou po lidech víc šlapat

28.03.2013 17:59 | Zprávy

Mezi pravicí a levicí byl zažehnut nový spor. Jde o řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Zatímco podle ODS jde o velký přínos v boji proti nezaměstnanosti, komunisté tvrdí, že lidé kvůli těmto smlouvám nebudou mít už vůbec žádnou jistotu práce. Sociální demokraté pak stojí mimo - vlažné ano smlouvám říkají prý proto, že se na nich domluvily odbory se zaměstnavatelskými organizacemi.

Komunisté zuří: Řetězení smluv nic nevyřeší, jen budou po lidech víc šlapat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny mělo poklidný charakter. Chvíli se jen řešila politická prostituce strany LIDEM

Pracovní poměr na dobu určitou nejspíše bude možné opět uzavírat opakovaně. Sněmovna totiž ve středu ve třetím čtení schválila senátní novelu, která takovou možnost vrací do zákoníku práce. Novela má prý hlavně zpružnit trh práce a pomoci zlepšit konkurenceschopnost firem. Umožní například zaměstnávat sezónní pracovníky bez časového omezení.

Zvláště ale komunističtí poslanci návrat řetězení smluv na dobu určitou vidí neradi. Podle zástupců ODS by to naopak mohlo pomoci najít práci více lidem.

„My jsme pro to nehlasovali. Tam je velký problém v tom, že se na tom dopředu domluvili sociální partneři – to znamená zaměstnavatelé a odbory a souhlasilo s tím i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tedy šlo o tripartitní dohodu,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz komunistický poslanec Miroslav Opálka.

Opálka: Tohle nechceme. Chtěli jsme jen třikrát a dost

Tato věc se ale podle něj dá zneužívat proti zaměstnancům. „My jsme kdysi bojovali za to, aby to "řetězení" bylo třikrát a dost a pak se již zaměstnanec musí stát kmenovým zaměstnancem. Tady se ale vyskytly profese zejména sezónních pracovníků, kde to v podstatě možné není – držet pracovníka přes zimu - takže tyto profese to prolomily,“ informoval dále Opálka.

„Problém je ale v tom, že ministerstvo, respektive vláda, odmítá jakékoliv výjimky. Čili chce, aby jakékoliv opatření bylo uplatňováno plošně. My bychom ale byli pro výjimku pro určité profese, když vidíme, že to tam nejde. Ovšem na druhou stranu také máme obavu, že jedna výjimka by změnila právo natolik, že by to bylo zneužíváno i v jiných profesích a proto jsme pro ten zákon jako celek nehlasovali,“ uvedl dále Opálka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…