Nechte toho, to by Babiš nedopustil! Incident na Okamurově mítinku

21.05.2014 8:47

REPORTÁŽ Necelá padesátka lidí očekávala v Plzni před volebním stánkem Úsvitu přímé demokracie příjezd Tomio Okamury. Jen pár kroků odtud měly svá improvizovaná stanoviště také hnutí ANO a KSČM, ale tam se zájemci dali spočítat na prstech jedné ruky.

Nechte toho, to by Babiš nedopustil! Incident na Okamurově mítinku
Foto: Jiří Šebele
Popisek: Tomio Okamura na mítinku v Plzni. Vlevo poslanec KSČM Jiří Valenta
reklama

Před Okamurovým příjezdem promluvil k přítomným jako první kandidát Úsvitu do Evropského parlamentu Jiří Kobza: „Pokud k nám přicházejí lidi čistě z ekonomických důvodů, aby si ukousli kus svého dílu z naší už tak vydrancované země, tak s tím nemůžeme souhlasit, protože se musíme postarat zejména o naše lidi. Až se o ně postaráme, tak se můžeme starat o ty další. Masová imigrace ze severní Afriky představuje velkou hrozbu v tom smyslu, že jde ve většině o nekvalifikované lidi, kteří pocházejí z naprosto primitivních koutů Afriky, řekl bych až z brutálních prostředí, a ten svůj způsob života si přenášejí s sebou do Evropy. V případě, že budeme muset tyto lidi vracet zpátky a oni se zase vrátí prvním člunem, tak je třeba mimo Evropu vybudovat síť vzdělávacích center, kde se naučí nějaké řemeslo. Spousta lidí, kteří toto absolvují, tak nebudou mít důvod emigrovat a budou schopni se o sebe sami postarat ve své zemi a nebude třeba budovat další uprchlické tábory.“

Nebezpečné eurokvóty

Poté promluvila další z kandidátů do europarlamentu, Kateřina Radostová: „Naše hnutí je častováno tím, že jsme xenofobové a rasisté. Proběhlo několik průzkumů a sedmdesát procent našich obyvatel to považuje za malý problém. Neříkáme stop cizincům, říkáme stop nepřizpůsobivým. Byť u nás ten problém není tak velký jako v jiných zemích EU, tak my říkáme, že je lepší nemoci předcházet, než ji poté léčit. V EU se jedná kvótách, díky nimž by mělo docházet k tomu přesouvání nepřizpůsobivých emigrantů do severnějších států EU. My nemáme dost pro naše občany, je třeba se o ně primárně postarat, aby žili důstojným životem. Sjednoťme se. Ano, ať k nám přijdou cizinci, kteří mají chuť pracovat a podílet se na přispívání do našeho systému, ale braňme se těm, kteří na něm chtějí pouze parazitovat a zneužívat ho.“

„Rušička“ z ANO?

A to už dorazil lídr hnutí Tomio Okamura a s vervou se pustil do projevu. Roztřídil strany podle jejich postojů ke společné evropské měně. Pokud prý občané chtějí euro, tak ať volí ANO, KDU ČSL, ČSSD, TOP 09 - ty mají jasně v programu, že chtějí euro. Nechtějí-li občané euro, tak jsou tady tři parlamentní strany, které euro nechtějí: Úsvit, ODS a KSČM. V tu chvíli došlo k malému incidentu ze strany hnutí ANO. V okamžiku, kdy Tomio Okamura hovořil o tom, že ANO chce přijmout euro, spustili v sousedním stánku hlasitou hudbu, která lídra Úsvitu rušila. „To by pan Babiš nedopustil, protože spolu máme korektní vztahy,“ řekl na adresu druhé strany. Příznivci Andreje Babiše tedy hudbu vypnuli a Okamura poděkoval slovy: „Nenarušujme si mítinky, pouze cituji váš program.“

Na euro doplatíme

„Euro není pro ČR výhodné. Pokud bychom ho přijali, tak musíme dát do EU 350 miliard korun, což je třetina ročního rozpočtu naší země a jsou to roční peníze na důchody. Tyto peníze půjdou do takzvaného eurovalu a Česká republika bude ručit za půjčky jiných zemí, jako například Řecka, Španělska, Itálie a dalších,“ uvedl Okamura. Poté opět jmenoval strany, které nechtějí euro. „KSČM tady vládla 40 let, takže to nebudu více komentovat. A ODS? Ať nám nejprve vysvětlí ty statisíce, které dal Petr Nečas své milence Nagyové. To by se možná některým pánům líbilo, kdyby měli ze státního rozpočtu milion, pořídili si nějakou milenku a dali jí statisíce.“

Je tedy podle něj lepší volit nové nezatížené strany. „Bude nízká volební účast, protože si lidé myslí, že tyto volby nic neovlivní. To je chyba! Teď se právě rozhoduje, zda euro přijmeme, či ne. Většina lidí si euro nepřeje, proto je to klíčové a díky nízké volební účasti může rozhodnout i pár hlasů o tom, zda euro přijmeme, nebo ne. Není pravda, co říká Schwarzenberg, že jsme se zavázali přijmout euro, protože stejné přístupové podmínky má i Švédsko, které vyhlásilo referendum, kde se rozhodlo, že lidé euro nechtějí. Tak ho nepřijmuli."

Populisté á la Švýcarsko

„Političtí oponenti nemají proti nám žádné argumenty, tak nás označují za populisty. Co je ale populistického na švýcarském modelu? Je Švýcarsko populistická země? Myslím, že bychom byli rádi, kdyby se nám žilo tak, jako ve Švýcarsku. Naše elity se za těch dvacet let už dost předvedly. Občané by v referendu nedovolili, aby došlo k takovému tunelování a privatizaci, kterou u nás zavedl Václav Klaus. Lidé by tomu dali v referendu stop," prohlásil Okamura.

„Volební účast bude něco mezi dvaceti a třiceti procenty, takže i pět hlasů rozhodne. Tak vezměte k volbám své rodiny a přátele,“ vyzýval Okamura.

Blížící se zahalení

V další fázi projevu se pak věnoval přistěhovalectví: „V Německu či ve Francii už chodí ti zahalení. Mají tam s nimi velký problém. Odborníci říkají: Nelegální přistěhovalci budou velkým problémem. V ČR to tak ještě nepociťujeme, ale už za pět let to tady bude a nenávratně, tak jako v celé západní Evropě. Vizionářsky upozorňujeme na problém, který přijde, a věřte mi, že za pět let budete všichni říkat: Okamura to říkal. Hrozím se toho, že švédská eurokomisařka, která má tuto problematiku na starosti, otevřeně říká, že jižanské země jako Itálie či Španělsko nezvládají nápor přistěhovalců z Afriky a arabských zemí. Takže ne, že je budeme vracet, ale podřídíme se kvótám na redistribuci neboli přemístění emigrantů do severnějších zemí EU, včetně České republiky,“ obává se Okamura.

A uvedl následující příklad: „V Belgii, konkrétně v Bruselu, hlavním městě EU, v roce 2012 nepostavila bruselská radnice vánoční strom, protože se bála islamistů a předseda islámské obce v Belgii řekl Belgičanům, že jestli se jim to nelíbí, tak ať se z Belgie odstěhují. To razantně odmítám! Nechceme, aby se naše národní identita rozmělnila Evropskou unií. Až se postaráme o naše občany, tak pak se postarejme o chudé z celého světa. Proti tomu nic nemám. Tyto eurovolby vyhrají strany jako například ČSSD, která tady nic pořádného neudělala. Třeba Sobotka by mohl už konečně vysvětlit, jak to bylo s privatizací OKD, kde unikly miliardy. Názory koalice jsou strašné: Máme nízkou porodnost, tak je dobré, abychom tu měli imigranty. Co to je za názory?! Podpořme rodiny s dětmi. Děti budou pracovat čtyřicet let a státu se to mnohonásobně vrátí!“ Na tomto místě zazněl od posluchačů souhlasný potlesk.

Ještě k Samkové

„Na prvním místě na našich volebních lístcích je Klára Samková, kterou jsme z kandidátky vyškrtli. Vidíte, jak jsme se k tomu postavili. Jako první strana za dvacet let jsme odvolali kandidáta, u kterého bylo důvodné podezření, že se dopustil podvodu na České spořitelně. Nezatloukal jsem. Sama Klára nám řekla, že ta kauza je odůvodněná. Nevolte ty, kteří již zklamali. Volte ty, co jsou tady nově. Máme snahu něco změnit,“ zakončil mítink Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

22:22 Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

Poslanci dnes zamítli zpřísnění podmínek ve vládním návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Se…