Některé domy nebudou muset mít energetický štítek

11.02.2015 12:54

Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků nebudou muset povinně pro stavby nechat zpracovat tzv. energetický štítek. Štítky budou muset ale opatřit ty stavby, které chtějí prodat nebo pronájmout. Takovou úpravu novely zákona o hospodaření energií dnes schválili poslanci. Normu, jež má platit od letošního 1. července, ještě musí posoudit Senát.

Některé domy nebudou muset mít energetický štítek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ulice, ilustrační foto
reklama

Povinnost oštítkovat stavby se měla podle současného zákona naplňovat postupně, v závislosti na rozloze budov. První termín pro největší budovy byl do letošního 1. ledna, poslední termín je do 1. ledna 2019.

S návrhem na vypuštění této povinnosti přišel Ivan Adamec (ODS), ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) jej pak dnes ve Sněmovně podpořil.

"Mohu podpořit pozměňovací návrh pana poslance Adamce, který spočívá ve zrušení takzvané plošné povinnosti zpracovat průkaz pro bytové domy a administrativní budovy. Po konzultaci s Evropskou komisí jsem dospěl k závěru, že toto zjednodušení pomůže snížit občanům ČR finanční zátěž a zároveň nevystavíme Českou republiku žádnému riziku následných nápravných kroků ze strany EK, a proto tento pozměňovací návrh akceptuji," řekl ministr Mládek. Adamec poznamenal, že kvůli svému návrhu obdržel agresivní reakce od těch, kteří se zpracováním energetických štítků živí.

Štítky však zůstanou s některými výjimkami při prodeji nebo pronájmu budov. Novela počítá s tím, že při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u níž nebyla od té doby žádná větší změna, by vlastník po dohodě s druhou stranou nemusel štítek předkládat. Nyní musí mít průkaz energetické náročnosti všechny prodávané nebo pronajímané budovy.

Energetický audit každé čtyři roky...

Změna zákona se dotkne i velkých podnikatelů, kteří budou muset nově každé čtyři roky nechat zpracovat energetický audit. Týká se to asi 2150 firem. Vláda podotýká, že v případě složitých provozů to podniky může stát až statisíce korun, ale o to větší prý bude motivace podnikatelů do doporučených úsporných opatření.

Předloha také nově upravuje přijímání Státní energetické koncepce. Stanoví, že koncepce se přijímá na dobu 25 let, a musí být v souladu se zajištěním bezpečnosti dodávek energie, konkurenceschopností hospodářství a sociální přijatelností pro obyvatele. Koncepci bude nadále schvalovat vláda na návrh ministerstva průmyslu a nově ji bude podle zákona předkládat pro informaci Sněmovně a Senátu.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…