Občané budou moci kontrolovat veřejné zakázky na internetu

26.09.2012 21:35

Výrazně zprůhlednit veřejné zakázky by měl poslanecký návrh zákona, který by umožnil vytvoření centrálního registru smluv na veřejné zakázky a jejich zveřejnění na internetu. Návrh zákona podepsali poslanci napříč spektrem, s výjimkou nezařazených poslanců z LEV-21. „Nenabídli mi to, možná proto, že to máme v programu už dlouho“ řekl Jiří Paroubek, předseda Národních socialistů.

Občané budou moci kontrolovat veřejné zakázky na internetu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

„Nenabídli mi to, možná proto, že to máme v programu už dlouho,“ řekl na to ParlamentnímListům.cz Jiří Paroubek, předseda Národních socialistů.

Registr smluv má být místem, na němž budou zveřejňovány všechny smlouvy týkající se například prodeje, koupě či (pro)nájmu zboží služeb, stavebních prací či nemovitostí uzavřené státem, kraji obcemi a jejich organizacemi. Veřejnost do něj bude mít přístup prostřednictvím internetu. Všechny smlouvy uzavřené veřejnou správou na všech úrovních tak mají být veřejné.

Ministerstva TOP09 jsou prý už na Registr smluv připravena

Smyslem tohoto opatření je soustředit všechny informace tak, aby byla na jednom místě dohledatelné všechny výdaje veřejné správy. Zároveň by tato služba umožnila sledovat, s kým a za jakých podmínek, a především za jakou cenu jsou smlouvy uzavírány. Dokonce laická veřejnost pak podle TOP09 bude moct kontrolovat činnost politiků i úředníků. „Registr smluv by dík zavedení veřejné kontroly mohl zabránit nesmyslným megalomanským projektům a nehospodárnému nakládání s penězi,“ říká k projektu ministr financí Miroslav Kalousek.

Na zavedení registru jsou prý už připravena všechna ministerstva TOP09. „Na internetu zveřejňujeme všechna výběrová řízení, jejich průběh a související smlouvy už od loňského roku. Nyní připravujeme ke zveřejnění rovněž všechny platby. Na přistoupení k Registru jsme tak připraveni, řekl Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. Také ministerstvo zdravotnictví hlásí připravenost. „Registr smluv je dlouhodobým systémovým dlouhodobým řešením , který přesáhne horizont jednoho volebního období,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09).

Ve větší míře mohou být napadány výsledky výběrových řízení, varují komunisté

Pro tento systémový krok jsou připraveni zvednout ruku i komunisté. Tato úprava je rozhodně podpory hodna. Má to ale jeden háček,“ říká předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj jde o to, aby snaha o vyčištění korupce nevedla k zastavení nebo radikálnímu zpomalení staveb, nebo vývojových procesů. „Aby proces a zadání veřejné zakázky nezbrzdila příliš paradoxně právě tato opatření.

Zároveň varuje před možností, že budou ve větší míře napadány výsledky výběrových řízení. „Může se stát, že i výsledek naprosto krystalicky čistého výběrového řízení bude někým napaden a jednání se mohou protáhnout tak dlouho, že celý projekt buď poškodí nebo dokonce i znemožní,“ konstatuje Kováčik. „Je třeba najít takovou míru pro tato opatření, aby byla účinná, a přitom nebrzdila příliš vývojový proces,“ dodává poslanec.

Podle předsedy komunistických poslanců bude třeba ještě určité detaily dopilovat. „Z podstaty však pro toto opatření nebudu mít problém zvednout ruku,“ konstatuje Kováčik.

Iniciátor novely vyčetl Paroubkovi, že návrh nepodepsal. S ničím za mnou nebyli, kontruje Paroubek

Na tomto návrhu zákona se dohodly všechny kluby Poslanecké sněmovny. „Spolu se mnou se pod návrh podepsalo dalších dvaapadesát poslanců dalších dvaapadesát poslanců ze všech parlamentních stran krom poslanců za LEV-21,“ říká iniciátor této zákonné úpravy Jan Farský z TOP09. Věří ale, že i oni pro návrh ruku zvednou.

„To by mi to museli nabídnout, což se nestalo,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda národních socialistů Jiří Paroubek. „Není to poprvé a jistě ne ani naposled,“ dodal se smíchem. Kdyby mu to prý poslanec Farský přinesl, asi by mu to prý podepsal. „Kdyby se pan poslanec Farský navíc podíval pořádně, v našem programu máme nejen zavedení centrálního registru pro smlouvy na veřejné zakázky, ale i zveřejnění průvodní dokumentace a listin k této smlouvě,“ konstatuje Paroubek. Ani on, jak říká, nemá problém učinit jakýkoliv krok, který by přispěl ke snížení korupčních rizik.

Zákon měl původně zaznít už na zářijové schůzi. Vzhledem k tomu, že se kluby dohodly na ukončení schůze už ve středu 26. září, byl tento bod vyřazen a projednat by ho mělo sněmovní plénum, které se sejde až po volbách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

20:47 Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

„Určitě je poslat domů. Když Maďaři rozdávali v minulosti občanství lidem v jiných státech, museli s…