V končícím sedmiletém rozpočtu mělo Česko k dispozici zhruba 26,7 miliardy eur (necelých 680 miliard korun), v příštím má dostat 20,5 miliardy eur (přes 517 miliardy korun). Původně mělo mít ještě méně, Nečasovi se ale prý hrozbou vetování rozpočtu povedlo sumu navýšit. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka to však není úspěch, neboť třeba takové Polsko si vyjednalo více.
„Skutečně z naší strany není představa, která by byla doložitelná nějakým dokumentem, jak s nimi hodláme nakládat," uvedl Zaorálek k chybějící strategii, jež by podle něj pomohla předejít současným problémům s čerpáním unijních dotací, z nichž se prý nepodaří do konce letošního roku využít zhruba sto miliard korun.
Paroubek: Vláda je okolo peněz z EU laxní
Že výsledek evropského summitu není pro ČR žádným vítězstvím, to proklamoval také poslanec a předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. Podle Paroubka, který sám před lety jako premiér absolvoval podobné vyjednávání pro končící programovací období, byla vládní strategie chybná.
„Metodou práce měla být od začátku, alespoň v posledním půlroce mimořádná vstřícnost, vyvarování se konfliktů s EU," zmínil expremiér pro ČTK, jenž sám pro roky 2007 až 2013 vyjednal pro ČR zhruba 26,7 miliardy eur, tedy okolo 680 miliard korun.
Je třeba ale zmínit, že i evropský dlouhodobý rozpočet byl pro období 2007 až 2013 celkově vyšší než ten nynější, o němž se jednalo v Bruselu v pátek, kde premiér pohrozil již zmíněným vetem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb