První čtení zákona o elektronických komunikacích a trestního řádu prošlo ve sněmovně hladce. Poslanci normu, kterou představil v dolní komoře ministr vnitra Jan Kubice, poslali na posouzení do bezpečnostního výboru.
Vládní novela zákona ukládá mj. operátorům, aby půl roku uchovávali provozní a lokalizační údaje o svých klientech. Jde o informace telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetového připojení o tom, kdo, odkud, s kým a jak dlouho komunikoval. Novela je spolu s dalšími vládními předlohami reakcí na loňské nálezy Ústavního soudu (ÚS), který části některých zákonů zrušil a tím se přístup k údajům zkomplikoval.
Poslanec z ČSSD David Rath se ale obává, že norma povede ke špehování různých lidí, třeba v tom případě, kdy detektivní kanceláře budou na objednávku zjišťovat třeba manželské nevěry, ale policii norma přitom nijak významně nepomůže, neboť dostatečně "chytrý zloděj", či nějaký mafián telefon nechá doma a pak to bude jeho alibi, že v době spáchání trestného činu byl jinde.
„Je to jakýsi čip, který má v kapse a jde pak spáchat s ním trestný čin? Tak to chytrý zločinec neudělá a může se pak ohánět tím, že nebyl na tom místě, kde byl trestný čin spáchán. Nejenom tedy, že to může pomoci k dopadení pachatele, ale i nedopadení pachatele i té nejzávažnější trestné činnosti,“ řekl Rath s tím, že lidé ztrácejí čím dál víc svých svobod, ať již ve jménu boje s kriminalitou nebo nemocemi, a uchovávání údajů se podle něj dá zneužít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová