„Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží Ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi,“ vylíčil exministr přístup Zemana, se kterým v lednu prohrál ve druhém kole prezidentských voleb.
„Tuto čistě formální interpretaci ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu,“ doplnil Schwarzenberg.
Politici v drtivé většině Schwarzenberga odsoudili
Přepjaté používání výrazů zkritizoval politolog Jan Kubáček. „Mluvit o Adolfu Hitlerovi a Klementu Gottwaldovi v okamžiku, kdy se u nás dodržuje Ústava a fungují ústavní instituce a procesy, je naprosto nepatřičné a je to neúcta k obětem nacismu a komunismu. Ti, kteří si toto berou do úst, vulgarizují situaci a nevědomky přiznávají, že uvažují stejným prizmatem, jako byl rok 1933 a 1948. Toto neodpovídá konzervatismu, ke kterému se TOP 09 hlásí, neodpovídá to pojetí politiky jako střetu idejí, ale toto je rétorika polarizace společnosti na skupiny přítel-nepřítel. Toto je rétorika občanské války. Ta hranice nevkusu se velmi posunula a je to velmi nebezpečné,“ varoval politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík