Poslanci mají na stolech penzijní reformu a zákoník práce

9. 9. 2011 8:45

Důchodová reforma a také změny v zákoníku práce se mají dnes probírat v dolní parlamentní komoře. Jak ČSSD, tak komunisté se dali slyšet, že se v případě volebního vítězství postarají o to, aby druhý pilíř důchodové reformy zrušili nebo výrazně upravili. Radiožurnálu to potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Poslanci mají na stolech penzijní reformu a zákoník práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek ve sněmovně
reklama
Poslanci dnes definitivně rozhodnou o podobě důchodové reformy. Ta má především umožnit vyvedení části peněz ze solidárního penzijního systému na individuální spoření v důchodových fondech, což je takzvaný druhý pilíř důchodového systému. Jenže právě v tomto bodě je zakopaný pes - podmínkou totiž bude, že si k těmto penězům lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Vládní návrh důchodové reformy právě kvůli druhému pilíři odmítá opozice. Jak ČSSD, tak komunisté se dali slyšet, že se v případě volebního vítězství postarají o to, aby druhý pilíř důchodové reformy zrušili nebo výrazně upravili.

TÉMA: Vládní reformy

„My jsme jasně řekli, že pokud uspějeme ve volbách, zrušíme rovnou daň, obnovíme daňovou progresi, chceme znovu zavést sníženou sazbu DPH pro potraviny a léky. Chceme také změnit druhý pilíř - pokud ho budeme moci zrušit, tak ho zrušíme, pokud to nepůjde z právního a ekonomického hlediska, chceme snížit prostředky z průběžného systému, které do něj putují," řekl Radiožurnálu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle ĆSSD se totiž oslabí státní penzijní systém a bude výhodný jen pro lidi s vyššími příjmy.

Ministr financí za TOP09 Miroslav Kalousek si ale stojí na svém. Podle něj by opozice měla vážit slova, kterými vysloveně ohrožují budoucnost republiky.

„Podíváte-li se na hodnocení zahraničních ratingových agentur i renomovaných pracovišť, právě zavedení druhého pilíře je jedním z důvodů, proč Česká republika požívá důvěry. Samozřejmě zkazit se dá všechno, ale pak je otázka, ve prospěch koho se to dělá," dodal k tomu Kalousek.

Výše odstupného se změní

Jak informoval dále Český rozhlas, nový zákoník práce má podle koaličních návrhů přinést větší pružnost pracovního trhu a vytvoření nových pracovních míst. To tvrdí koalice, opozice je ale přesvedčena o opaku. Podle ČSSD a KSČM úpravy pocítí všichni zaměstnanci a to negativně.

V novele je totiž uvedeno, že se má měnit výše odstupného, zkušební doba u klíčových pracovníků nebo opakované zaměstnávání na dobu určitou. Autor zákona, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek s tím ale nesouhlasí.

„Bude možnost uzavřít na delší dobu pracovní poměr na dobu určitou, ale na druhé straně bude zamezeno spekulativnímu opakování pracovních poměrů na dobu určitou, třeba po 2 nebo 3 měsících, což dnes je možné," vysvětlil Českému rozhlasu Drábek.

„Druhá základní změna je výše odstupného. Zaměstnavatel v prvním roce trvání pracovního poměru bude vyplácet pouze jednoměsíční odstupné, v druhém roce dvouměsíční odstupné a až od třetího roku plné tříměsíční odstupné," uzavřel toto téma.

Čtěte také:

Možná jste nečetli:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

16:20 Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

Neúčast poslanců hnutí ANO a ODS dnes podle Pirátů znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé sit…