Budoucí členství přímořského Chorvatska, které je pro Čechy tradičně významnou turistickou destinací, musejí ratifikovat všechny současné členské státy EU. Podle smlouvy o přistoupení by se tato země někdejší Jugoslávie měla stát členským státem unie k červenci příštího roku.
Smlouva mimo jiné uvádí, že Chorvatsko bude mít 12 poslanců v Evropském parlamentu, a upravuje hlasovací poměry v Evropské radě a Radě EU. Smlouva pojednává i o finančních záležitostech a o různých přechodných obdobích. Přechodná období se týkají například volného pohybu lidí, zboží a kapitálu, zemědělství, daní a životního prostředí.
Původně chtěla česká vláda nechat zákonodárce společně s přístupovou smlouvou s Chorvatskem hlasovat také o české výjimce z Listiny práv a svobod v lisabonské smlouvě. Výjimku si vymínil pro podpis lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus. V Česku by ale při společném hlasování evropská smlouva o Chorvatsku neuspěla, neboť výjimku odmítá opoziční ČSSD, která má většinu v Senátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb