Souboj o Ústav pro studium totalitních režimů pokračuje. Co si o té situaci myslíte?
"Senátorský klub k tomu chystá usnesení, nicméně dá se souhlasit s tím, že to, co se kolem tohoto ústavu v posledních dnech vyrojilo, je poněkud zvláštní. Navíc ta nová dočasná paní ředitelka si těmi svými reakcemi na dotaz novinářů naskočila na chromované vidle," řekl v úvodu svého komentáře pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Kubera. Podle něj je však s podivem, že se někdo pozastavuje nad tím že by ta situace měla být zpolitizovaná.
"Vždycky jde o politiku a skoro ve všem, jde jen o to, že ne každý ji může v některých oblastech vnímat. Politika je ale umění vládnout, takže samozřejmě musela zasáhnout i do tohoto problému. Je logické, že se levici ten ústav nelíbí, ale protože je Senát nyní levicový, může si tam dosadit koho chce," pokračoval dál Kubera. Přiznal, že to, jaký další vývoj Ústav pro studium totalitních režimů nabere, neumí odhadnout.
"Hovoří se o tom, že by to byla ryze vědecká inistituce, bez jakýchkoli zásahů politických stran. Jenomže to dle mého není možné, protože tam jsou archívy Státní bezpečnosti," myslí si senátor.
Podle Kubery je ale existence tohoto ústavu potřebná i pro další léta. "To, co se rýsuje do blízké budoucnosti, je rudooranžová vláda, a tak je funkce ÚSTRu důležitá, aby lidé věděli, kdo jim případně vládne a jaké nebezpečí z toho může pramenit," uzavřel první téma Jaroslav Kubera.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová