Při svém pátečním proslovu ve sněmovně řekl poslanec KSČM Miroslav Grebeníček, že samotný den Jana Palacha podporuje, vadí mu však důvodová zpráva. „Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům,“ prohlásil na půdě sněmovny Grebeníček.
Podobný názor má i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Jan Palach byl významný podporovatel Alexandra Dubčeka a reformních komunistů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. A ohradil se vůči, podle jeho slov, „konzervativní pravici“.
„Já nevím, co ta konzervativní pravice chce. […] Myslí, že budou lidem vykládat, že bojoval proti komunismu,“ popisuje Filip a ptá se, proč se tito poslanci tak rozčilují v reakci na Grebeníčkova slova. Protože neznají historii? „Mně v té době bylo sice 13 let, nesledoval jsem to, byl jsem dítě, ale když jsem se o to začal zajímat, tak do hloubky,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM.
Grebeníčkův projev byl pro něj, i když s ním souhlasí, překvapením. Jeho předchůdce v čele strany s ním totiž svá slova nijak předem nekonzultoval. „Naši poslanci jsou svobodní občané,“ vysvětluje Filip.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan