Prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta jde do výboru, prošel prvním čtením

14.03.2012 11:00 | Zprávy

Poslanci projednali prováděcí zákon k přímé volbě hlavy státu. Ten už schválil Nečasův kabinet, stropy na volební kampaň ovšem do něj vláda nedala. To však požaduje ČSSD.. Poslanci zákon poslali do ústavně - právního výboru, ale ještě před diskusí ve výboru nad ním zasednou k debatě odborníci z koalice a opoziční ČSSD. Sněmovna a Senát, v němž má opozice většinu, musí zákon schválit ve stejném znění.

Prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta jde do výboru, prošel prvním čtením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Zákon o přímé volbě prezidenta se musí upravit tak, aby bylo jasné, za jakých podmínek lze hlavu státu volit, aby do budoucna nemohl volbu nikdo zpochybnit. To tvrdí ČSSD, která chce prosadit, aby mohli kandidáti v kampani utratit maximálně 15 milionů korun. Naopak místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová již dříve zmínila, že znejistit termín přijetí prováděcího zákona k přímé volbě novou diskusí je nemyslitelné.

Podle představ vlády by totiž strop výdajů na prezidentskou kampaň mohl být zahrnut buď do připravovaného volebního zákoníku, nebo do zákona o sdružování v politických stranách. Právě proto ještě před diskusí ve výboru nad ní zasednou k debatě odborníci z koalice a opoziční ČSSD.

Co ale ČSSD žádá?  Podle již dřívějšího vyjádření Lubomíra Zaorálka hodlají oranžoví prosadit, aby mohli kandidáti v kampani utratit maximálně 15 milionů korun. Očekává proto na toto téma diskusi všech sněmovních politických stran.

„Samozřejmě nechceme brzdit přípravu, ale přáli bychom si, abychom mohli co nejintenzivněji jednat nad takovou podobou zákona, která bude garantovat důstojnou, férovou soutěž mezi kandidáty na prezidenta, protože na podobě toho zákona bude nesmírně záležet,“ prozradil nedávno pro Český rozhlas Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…