O smlouvě ACTA (anglicky Anti-Counterfeiting Trade Agreement, do češtiny přeloženo Obchodní dohoda proti padělatelství) toho bylo již napsáno a řečeno mnoho. Také kvůli ní proběhly nejen v Česku, ale i ve světě protestní akce. Nutno uvést, že jde skutečně o kontroverzní vícestrannou mezinárodní obchodní dohodu s trestněprávními prvky. Jejím účelem je vytvoření mezinárodního systému pro vynucování duševního vlastnictví. Vznikla na základě myšlenky navrhovatelů, kteří ji označili za odpověď na „růst globálního obchodu s padělaným zbožím a nelegálně šířenými autorsky chráněnými díly". ACTA byla zatím podepsána osmi státy. Ostatním je otevřena k podpisu do května příštího roku.
Co si o tomto počinu myslí ale hudebník, bývalý poslanec za ČSSD, malíř, herec a principál divadla František Ringo Čech? Přináší vhled ze zcela jiného úhlu.
„Celá ta naše doba je šílená a celý tenhle spor je vedený s blázny. Zlodějna má totiž vždycky masovou odezvu – stačí si vzpomenout na rok 1948, že? Když chce někdo krást, a já v této souvislosti nevidím, jak jinak to nazývat, tak jak se na něj dívat?“ ptá se hned poté, co je s touto otázkou ParlamentnímiListy osloven. A rozhořčeně pokračuje.
Ten, kdo nemá duši, netuší, co to je duševní vlastnictví
„Vždyť ti lidé vůbec nemají představu o tom, co je duševní vlastnictví – asi proto, že sami duše ani nemají. Netuší, kolik to dá tomu autorovi práce, času, nervů, aby něco složil, napsal – jen mu to potom sprostě vezmou. A vůbec je nezajímá, že stejně jako nějakému řemeslníkovi musí zaplatit, měli by platit i těm autorům. Poněvadž i oni musí přece jíst, nakupovat, platit nájmy, daně, pojištění. Žijeme v prasečinci, a proto to těžko asi někdo dá dohromady, tak aby to uvedl do pořádku,“ uzavírá poněkud pesimisticky F. Ringo Čech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová