Poslanci hned ve svém úvodu jednacího dne odmítli požadavky některých svých kolegů na to, aby se sněmovna zabývala aktuálními problémy, které však nejsou zařazeny do programu schůze. Kupříkladu tak poslanci Jiřímu Paroubkovi (NS – LEV 21) nevyšla prosba o zařazení nového bodu týkající se změny vyhlášky ministerstva zdravotnictví o stanovení hodnoty bodu pro rok 2013. Česká stomatologická komora totiž v souvislosti s novou úhradovou vyhláškou požaduje, aby si lidé platili sami amalgámové plomby. Plomby by tak neměly již platit zdravotní pojišťovny.
„Kazivost zubů ovlivňují genetické redispozice, ve velké míře strava a také to, že my lidé jsme živými organismy... Není také prokázáno, že když si někdo bude čistit zuby pravidelně, nebude mít nikdy žádný kaz,“ shrnul Paroubek a vydával se tak za lékařského odborníka.
Stomatologové totiž předkládají již několik let jednoznačná stanoviska o tom, že když se lidé o svůj chrup starají dobře a zuby si pravidelně čistí správnou technikou, invazivním i méně invazivním stomatologickým zásahům tak jsou po dlouhá léta ušetřeni.
Paroubek se ale kromě toho vytasil poslance informovat i o škodlivosti amalgámových plomb. Tady například vysvětloval rozdíl mezi nedózovaným a dózovaným amalgámem, neboť plně hrazen pojišťovnou je pouze ten nedózovaný. Nutno však podotknout, že odborníci i škodlivost amalgámových plomb po léta spolehlivě odrážejí, neboť nikdy nebylo zcela prokázáno samovolné uvolňování rtuti z takové plomby do tělesných orgánů člověka.
Paroubek ale nebyl jediný, kdo žádal zařazení mimořádného bodu. Poslanec Vít Bárta z Věcí veřejných třeba požadoval, aby poslanci zastavili kroky v oblasti církevních restitucí. Ani tím se však zákonodárci zabývat nechtěli. Stejně tak odmítli debatu o významné tržní síle, neodhlasovali ani vysvětlení "postupu společnosti ČEZ na Balkáně".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová