Tak nakonec tři procenta navrch. Hlasování ukončilo pozoruhodnou debatu o platech zákonodárců

5. 12. 2014 9:44

Po několikatýdenních dohadech Poslanecká sněmovna schválila zvýšení platů zákonodárců o 2,9 procenta. Prošel totiž návrh z dílny sociální demokracie, která chtěla navázat mzdy politiků na průměrnou mzdu. Přesto se poslanci dnes ve sněmovně ukázali jako totální zmatkaři. V jednom z pozměňovacích návrhů totiž zapomněli na úpravu normy u soudců a státních zástupců, kteří by kvůli tomu od ledna nebrali na platech vůbec nic. Tento návrh ale logicky smetli ze stolu.

Tak nakonec tři procenta navrch. Hlasování ukončilo pozoruhodnou debatu o platech zákonodárců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Politikům by měly vzrůst od ledna platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57 600 korun. Schválila to dnes Poslanecká sněmovna. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu.

Sněmovna se hlasy ČSSD, KSČM, lidovců a části poslanců ANO přiklonila k návrhu, který prosazovali sociální demokraté. Pro hlasovalo 102 ze 187 přítomných poslanců, pět jich bylo proti.

Poslanci ale dnes překvapivě zjistili, že mají ve svých pozměňovacích návrzích okolo platu politiků neuvěřitelný nepořádek. V návrhu poslanců Jiřího Miholy (KDU-ČSL) a Tomia Okamury (Úsvit) je totiž chyba, upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pokud by podle něj tuto chybu poslanci v návrhu přijali, pak by od prvního ledna nedostali soudci ani státní zástupci zřejmě žádné platy.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„„Pan poslanec Mihola a pan poslanec Okamura ve svých pozměňovacích návrzích vůbec neřeší platy soudců a platy státních zástupců. Pokud se rozhodnete hlasovat pro jeden z těchto dvou návrhů, tak soudcům a státním zástupcům dáváte nula. Ne zvýšení o nula, ale nula. Nula korun českých. Pro 3200 plus zhruba 1300 lidí,“ zdůraznil Stanjura.

"Vládní koalice toto schválit může. Jenom vám chci připomenout, že kromě toho, že o nula procent navýšíte platy ústavních činitelů těch ostatních, o kterých jsem mluvil, od prezidenta, předsedy vlády, členů vlády, senátorů, poslanců a těch ostatních, tak všem soudcům a všem státním zástupcům přisoudíte od 1. ledna plat nula korun českých," řekl také.

Kalousek: Koalice to určitě opraví na mimořádných schůzích

Jeho slova vzápětí potvrdil i předseda klubu TOP 00/STAN Miroslav Kalousek.

"Kolega má nepochybně pravdu v tom, že návrh pana poslance Miholy neřeší soudce a státní zástupce, a že by tedy v podstatě byli ze zákona bez platů k 1.1. roku 2015. Ale myslím, že bychom je neměli strašit. Kdyby k tomu snad došlo, tak nepochybuji, že pan premiér svolá v lednu již třetí mimořádnou schůzi k platům ústavních činitelů, a vládní koalice to určitě systémově opraví, jak má na svých mimořádných schůzích ve zvyku," dloubnul si ironicky Kalousek.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ovšem na to upozornila, že pokud by tyto chyba opravdu nastala, pak by platy soudců a státních zástupců řešila okamžitě.

„Ministerstvo spravedlnosti by samozřejmě zálohově řešilo jejich platy, takže by se nestalo, že by prvního ledna nedostali vůbec nic,“ řekla za sněmovním pultíkem Válková, čemuž se samozřejmě poslanci okamžitě zasmáli. Pokud by totiž zákonodárci záležitost neupravili, úřady by neměly zákonný podklad, jak soudcovské platy počítat.

Ať si tady nepřipadáme jak u bláznů!

Krátce poté rozesmál poslance ještě sociální demokrat Antonín Seďa.

„Já bych se chtěl ujistit, že sněmovní tisk 277/3, konkrétně pozměňovací návrh D, je v pořádku, protože podle mého názoru E je v pořádku, tam to odpovídá i vládnímu návrhu, ale D, což je návrh poslance Miholy, platová základna, tak je tam napsané ´od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2015´. Prosím vás, máme rok 2014, takže ať legislativa řekne, co je tedy platné a ať si tady nepřipadáme jak u bláznů,“ řekl Seďa a poslanci mu dokonce na jeho vsuvku s úsměvem zatleskali.

Nakonec ale stejně tento pozměňovací návrh Jiřího Miholy, který neřeší ani soudce a ani státní zástupce, poslanci nepřijali. Zvedli ruce pro verzi z dílny sociální demokracie, která chtěla navázat na mzdy politiků na průměrnou mzdu. Sněmovna tak schválila zvýšení platů zákonodárců o 2,9 procenta. Schválený návrh předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak by se automaticky vrátil zřejmě na konečných 2,75.

Platy soudců by se měly odvíjet od trojnásobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Do konce letoška je to 2,75násobek průměrného výdělku za předminulý kalendářní rok. Činí 64 496 korun. Ústavní soud tento způsob výpočtu ale zrušil a uvedl, že by se základna měla vrátit k trojnásobku.

 

Navrhli zmrazení platů

Lidovci a hnutí Úsvit navrhli zmrazení platů prezidenta, členů vlády nebo poslanců a senátorů. Lidovci na rok, Úsvit na čtyři roky. Ve hře bylo i zhruba tříprocentní navýšení mezd, jak přednesl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Právě Hamáčkovo řešení mělo podporu sociálnědemokratických zákonodárců.

Rozpočtový a sociální výbor navrhly asi čtrnáctiprocentní růst. Vláda původně žádala zvýšení platů o jedno procento. Pokud by sněmovna neschválila žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení o 26 procent.

Jak oficiální zdroje uvádí, základní plat řadových poslanců a senátorů je dnes 55 900 korun. Navíc ale mají i  příplatky za výkon dalších funkcí. Za pozici místopředsedy výboru se vyplácí odměna 11 400 korun, za předsednictví 22 800. Řadových poslanců je však minimum, jen téměř každý pátý nezastává další funkci. Obdobná situace je i v Senátu.

Kromě toho mají poslanci a senátoři právo na náhrady výdajů spojených s výkonem funkce. Tyto náhrady se týkají  především výdajů na reprezentaci, dopravu, asistenty a stravování či ubytování při služebních cestách.

My jsme si platy zvýšili, anebo snížili?

Možná stojí za poznámku ještě jedna slovní vsuvka k platům, kterou pronesl v jednacím sále taktéž šéf poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek. Nejprve řekl, že prý už nechce jitřit diskusi o platech - slovo si totiž vzal ve chvíli, kdy sněmovna projednávala jinou normu - ovšem podotkl, že chce využít situace, kdy je v sále přítomen i místopředseda vlády a ministr financí.

„Tím zákonem, který jsme schválili o platech, jsme si platy o 2,9 procent zvýšili, anebo jsme si je o 23,1 procenta snížili?“ otázal se napřed překvapených poslanců Kalousek.

„Já jsem s vámi v těch čtrnácti dnech vedl privátní diskuse a všichni jste přesvědčeni, že jsme si je snížili. Ano, my jsme si snížili platy o 23,1 procent a myslím si, že na tomhle se shodneme, protože podle platného právního řádu k 1. 1. 2015 bychom jinak platy měli o 26 procent vyšší,“ vysvětlil posléze Kalousek.

Prý ale tímto aktem poslanci hnutí ANO - v duchu stejné argumentace odložením jednotného inkasního místa - zároveň zvýšili daně. „Protože k 1. 1. 2015 měly být daně nižší, a tím, že jste to odložili, tak jste daně zvýšili, což pan ministr financí neustále a dramaticky popírá,“ doplnil k tomu Kalousek, čímž vzbudil pobavení v sále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

19:59 Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

ANKETA Přijde Česká televize o část koncesionářských poplatků? Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podal n…