Jak bude probíhat spolupráce církví a náboženských institucí se samosprávními orgány a katastrálními úřady? Jak bude hospodařit církev jako vlastník s nabytým majetkem?. Kolik z toho vznikne soudů a komu se to vlastně hodí? Na tyto otázky požádaly ParlamentníListy.cz o odpověď komunistického specialistu na církevní problematiku, poslance Vladimíra Koníčka.
„Žofínské fórum vlastně jen potvrdilo informace obsažené v nedávno podepsaných smlouvách mezi vládou a církvemi,“ říká Vladimír Koníček. Potvrdil redakci, že podle jeho mínění může v ČR očekávat řadu soudních pří, zejména u vydávaného majetku. Jestli si tak prý vláda slibovala, že odsouhlasením zákona problém vyřešila, je na omylu. Vyřešením problému, jak protlačit zákon o církevních restitucích byla podle Koníčka zahájena jen problémová kapitola nová.
„Ať už jde o posuzování nároků, nebo jak interpretovat údaje v komunistických databázích, byť v papírové podobě, a není vyloučené, že výklad některých těch rozhodnutí úřad raději nechá na soudu, než aby sám rozhodoval,“ říká poslanec. Jak říká, úřad rozhodne, že nevydá, církev bude přesto požadovat vydání toho majetku, a tak v tom bude muset rozhodovat soud s tím, že podobných případů bude nejspíš celá řada.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká