To je na levačku. Ještě že vyhrál Zeman, slyšel Drábek u Jílkové

08.02.2013 4:45 | Zprávy
autor: pan

Tentokrát se hosté pořadu Máte slovo na ČT shodli – druhý pilíř důchodové reformy není pro každého. I podle slov bývalého ministra Jaromíra Drábka absolutně není vhodný pro ty, kteří mají méně než deset let do důchodu. Jak bylo ale zmíněno, není podle většiny analytiků vhodný ani pro velké množství žen, pro lidi s nestálou prací a pro domácnosti s malými příjmy.

To je na levačku. Ještě že vyhrál Zeman, slyšel Drábek u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Drábek

„Díky druhému pilíři ušetříte na daních,“ citovala moderátorka Michaela Jílková propagační materiály. Jak ale poukázal hned na začátku bývalý premiér Vladimír Špidla, není to výhodné pro každého. Především zmínil to, že se člověk tímto pilířem zaváže na dlouhou dobu dopředu.

„Po celou dobu těch 32 let jste si odebral dvě procenta ze svého disponibilního příjmu,“ vysvětloval jeden ze znaků druhého pilíře. To musel uznat i náměstek ministra financí Radek Urban. „Jsou zde domácnosti, které měsíčně neuspoří dvě procenta z platu. Pro ty druhý pilíř není,“ připustil.

Výměnou za tato dvě procenta následně lidé dostanou tři procenta k naspořenému jako „bonus“. „Kdybych měl peníze jako vy, tak si ušetřím dvě procenta měsíčně,“ prohlásil na adresu politiků nezaměstnaný muž, který byl hostem v pořadu. Sám druhý pilíř odmítá, ale jsou podle něj lidé, kterým může vyhovovat – je jich však málo. „Když mají nadprůměrný příjmy a mají stálou práci, tak ať do toho pilíře vstoupí,“ vyzýval.

A pustil se i do celé koalice. „Musí se změnit vláda. Jsem rád, že se Miloš Zeman stal prezidentem,“ dodal. „Dneska máte práci na dobu určitou, nebo na dohodu, nemáte nic jisté,“ vyjádřil obavy i jiných občanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Bc. Hana Ančincová byl položen dotaz

Bydlení

Jaká pravidla navrhujete pro spravedlivé rozdělování městských bytů a pro sociální bydlení? Proč jste je neprosadili za Bartoše? A máte taky řešení celkové bytové krize? Respektive každý tvrdí, že je má, ale že by se něco změnilo, to fakt ne.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda bez kultury, našel Jan Hrušínský příčinu řádění na fotbale. Posílají jej k psychiatrovi

20:18 Vláda bez kultury, našel Jan Hrušínský příčinu řádění na fotbale. Posílají jej k psychiatrovi

Sobotní fotbalový zápas mezi Slavií a Spartou v pražské Edenu byl předčasně ukončen kvůli bezprecede…