Už v pondělí začne soud k Bártovým obálkám. Škárka věří v objektivitu

29. 2. 2012 22:02

Celý příští týden se bude u Obvodního soudu pro Prahu 5 projednávat kauza předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky. Prvního viní obžaloba z uplácení, druhého z přijetí úplatku. Škárka pro ParlamentníListy.cz vyslovil přesvědčení, že soud proběhne objektivně a nedojde k žádným tlakům z vnějšku.

Už v pondělí začne soud k Bártovým obálkám. Škárka věří v objektivitu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta
reklama

Bývalý ministr dopravy Vít Bárta a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka předstoupí už toto pondělí před Obvodní soud pro Prahu 5, kde se bude projednávat kauza údajného uplácení. Nynější šéf poslaneckého klubu VV dal podle výpovědí svých bývalých spolustraníků poslankyni Kristýně Kočí půl milionu a Škárkovi 170 tisíc korun za zachování loajality.

„Nechci předjímat rozhodnutí soudu, ale pořád věřím v to, že budu osvobozen. Věřím i v to, že soud proběhne objektivně a že tam nebudou žádné tlaky z vnějšku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Škárka. Oba dva pro účely trestního stíhání zbavila koncem loňského srpna sněmovna imunity. Exministr Bárta se nechal slyšet, že může být očištěn pouze u soudu a že tam předloží další důkazy o své nevině.

Bártovu nevinu těžko podepře nějaký nový důkaz

„Nedovedu si představit, s čím by mohl pan Bárta přijít. Nehledě na to, že když to policie vyšetřovala, tak bych předpokládal, že pokud má něco, co by mu mělo pomáhat, tak by to uvedl už na policii,“ uvažuje Škárka. Pro soudní líčení, které potrvá celý týden, je předvoláno přes třicet svědků. „Já jsem nenavrhoval a ani neplánuji v tuto chvíli navrhnout nikoho dalšího,“ říká Škárka.

Případ bude rozhodovat soudce Jan Šott, jehož do funkce jmenoval prezident Václav Klaus koncem roku 2006. Přesto už řešil několik mediálně vděčných kauz jako byl třeba případ bývalého ředitele Galerie středočeského kraje Jana Třeštíka, který byl obviněn za nelegální vývoz Picassova obrazu do zahraničí, nebo případ Tomáše Půty, člena Berdychova gangu, který napadl přivolané členy záchranné služby.

Lessy se spletl, státní zástupkyně specialistkou na korupci je

Obžalobu na Bártu a Škárku podala obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová, která v květnu minulého roku vyslovila údiv nad tím, že vedení protikorupčního útvaru nasadilo na tento případ místo svých detektivů nejdříve experty na daňové úniky. Teprve po jejím zásahu vznikl zvláštní tým, který kauzu vyšetřoval jako možnou korupci.

Policejní prezident Petr Lessy, kterého si do funkce vybral předseda VV Radek John coby bývalý ministr vnitra, kritizoval její vyjádření pro média i to, že podle jeho informací není specialistkou na vyšetřování korupce. Své podřízené se však hned zastala městská státní zástupkyně Jana Hercegová, která toto tvrzení označila za nepravdivé, protože Vrbová je specialistkou na korupci od chvíle, kdy tato specializace byla zavedena interním předpisem Nejvyššího státního zastupitelství.

Případ se bude projednávat v největší jednací síni

Protože se očekává velký zájem o průběh soudního líčení, tak se uskuteční v jednací síni číslo 3, tedy největší místnosti, kterou budova Obvodního soudu pro Prahu 5 má. „Naprosto chápu zájem veřejnosti o to dozvědět se k celé kauze pravdu, takže to vnímám jako objektivní rozhodnutí,“ nestresuje poslance Škárku, že i on bude ve středu nebývalé pozornosti.

Logika případu velí, že pokud bude Bárta osvobozen, bude osvobozen i Škárka. Pokud bude šéf poslanců VV odsouzen, zůstanou pro Škárku stále obě možnosti, osvobození i trest. „Pokud by měl být někdo odsouzen za přijetí úplatku, tak mu ho někdo musí dát,“ uvědomuje si Škárka, že případné jeho potrestání nemůže skončit Bártovým osvobozením.

Poslanec žalován za přečin, exministr za zločin

„Rozdíl mezi námi je ještě v tom, že já jdu k soudu pouze za přečin, kdežto pan Bárta za zločin. Já jsem svým způsobem schopen, pokud to soud vyhodnotí jako mé nesprávné chování, přijmout určitý díl odpovědnosti. Nicméně jsem přesvědčen, že jsem žádný přečin nespáchal, ale samozřejmě to bude na posouzení soudu,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz Škárka.

Pokud by byl Vít Bárta odsouzen, byl by třetím ministrem v historii České republiky, kterého by to potkalo. Tím prvním byl exministr financí a bývalý místopředseda ČSSD Ivo Svoboda, kterého v roce 2005 odsoudil Pražský vrchní soud společně s poradkyní Barborou Snopkovou na pět let do vězení za vytunelování mělnické Liberty.

Mlynář si prožil své, ale Vrchní soud ho obžaloby kompletně zprostil

Verdikt pět a půl roku vězení si vyslechl u Městského soudu v Praze i exministr informatiky a bývalý místopředseda US-DEU Vladimír Mlynář v kauze firmy Testcom servis, s.r.o., která měla provozovat Portál veřejné správy. Vrchní soud v Praze ho však později kompletně zprostil obžaloby a konstatoval, že vůbec nedošlo k trestnému činu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

19:59 Poplach na ČT? Dobrovolnost poplatků: ANO neříká ne. Bude veselo

ANKETA Přijde Česká televize o část koncesionářských poplatků? Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podal n…