Poslanecká imunita je téma, o němž se v souvislosti s českými zákonodárci často hovoří, ale ani sedmnáct dřívějších pokusů ji omezit nebylo úspěšných. Tento týden ale sněmovnou jasně prošel návrh, o němž se tvrdí, že ho dostatečným počtem hlasů podpoří i senátoři. Změna spočívá v tom, že pokud by zákonodárce obviněného z trestného činu nevydali jeho kolegové k trestnímu stíhání během funkčního období, může vyšetřování začít po skončení jeho mandátu.
„Imunita poslanců je základem demokracie. Zavedli ji moudří lidé na ochranu svobodného politického projevu na půdě Parlamentu, protože je třeba chránit poslance před mstou za jejich názory. Ale tu, co platí u nás, je třeba přepracovat tak, aby nechránila lotry ani zloděje a nevztahovala se ani na činy za volantem. Měla by se týkat jen politických projevů a postojů, ničeho ostatního ale ne,“ říká pro ParlamentníListy.cz hudebník, herec a publicista František Ringo Čech, jenž byl v minulosti nejen poslancem, ale i pražským zastupitelem.
Ochrana by se měla rozšířit o výroky mimo sněmovnu
Je proto stěží uvěřitelné, že něco tak logického se nepodaří uvést do praxe a že imunita zákonodárců tak nebude ani nadále vypadat. Bude se, tak jako dosud, vztahovat na všechny činy s výše uvedeným jediným rozdílem oproti stávajícímu stavu. Přitom návrh blížící se optimu měli poslanci na stole, protože místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek předložil materiál, podle něhož by se imunita vztahovala jen na projevy na půdě parlamentu. Ten ale zamítli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník