Jaký je postoj Česka k protiruským sankcím, se snažil už minulou středu odpoledne poslancům vysvětlit třeba premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Sobotka totiž na summitu EU, který se konal o víkendu 30. a 31. srpna, naznačil, že sankce EU proti Rusku považuje za kontraproduktivní. Za tento postoj byl ale zvláště pravicovou opozicí v Česku později kritizován.
„Nemohl jsem tu noc ze 30. srpna podpořit sankce, neboť žádný konkrétní návrh tehdy na stole nebyl,“ zdůraznil minulý týden Sobotka před poslanci.
„Byla zaúkolována Evropská komise, aby zavedla sankce v situaci, kdy jsme neznali podrobnosti návrhu, a vyhradil jsem si tak právo, abych s některou částí návrhu vyjádřil nesouhlas. Pokládal jsem za nemožné, abych podepsal blanko šek, neboť nebyla známa struktura sankcí. Já se domnívám, že každý z vás by se musel zachovat stejně,“ vysvětloval poslancům také Sobotka.
Státy Evropské unie podle něj až později předložily návrh konkrétních sankcí a česká vláda tak mohla připravit expoziční materiál. Nakonec vláda schválila mandát pro naše vyjednavače.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Olga Böhmová