Zeman hromoval ve sněmovně kvůli služebnímu zákonu. A přidal výhrůžku Ústavním soudem

02.09.2014 15:47 | Zprávy

Poslanci mají poslat do závěrečného kola schvalování kontroverzní služební zákon. Normu podle návrhu pravicové opozice již upravili ve sněmovních výborech, a to po předlouhých debatách v jednací síni, kdy nakonec zákon vrátili ze třetího čtení zpět do druhého. Zviklat poslance se dnes v dolní komoře pokusil prezident Miloš Zeman, kterému se nelíbí hlavně role politických náměstků. Je připraven kvůli normě podat ústavní stížnost.

Zeman hromoval ve sněmovně kvůli služebnímu zákonu. A přidal výhrůžku Ústavním soudem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny trvalo jen 27 minut. Služební zákon byl vrácen do druhého čtení

Poslanci mají dnes projednat návrh služebního zákona v takzvaném druhém čtení a k němu mohou přidat, tedy tzv. načíst jednotlivé pozměňovací návrhy. O definitivní podobě normy by ovšem měli hlasovat až 10. září.

Prezident Miloš Zeman ještě před diskuzí poslanců k normě ve své 45minutové řeči kromě jiného připomněl, že vláda se ve svém prohlášení zavázala k depolitizaci státní správy.

„Já vyznávám názor, že sliby a závazky se mají plnit a jsem přesvědčen, že tento slib nebyl splněn, neboť návrh služebního zákona je naopak její zesílenou politizací,“ připomněl poslancům Zeman a uvedl, že norma se podle něj měla zavázat k tomu, aby nedošlo k zabetonování úřednické šlechty. Kvůli této normě naopak k zabetonování politické šlechty dojde.

Zeman ale zdůraznil, že mu úplně nejvíc vadí v normě paragraf 174, který říká, že každý ministr má právo na dva politické náměstky, a to aniž by byla definována náplň jejich práce. To je i důvodem jeho případného veta.

„Nebudu vetovat návrh služebního zákona, pokud z něj bude vyloučen paragraf 174. Vím, že můžete mé veto přehlasovat, ale v takovém případě po poradě s právníky podám ústavní stížnost, protože paragraf 174 nijak nesouvisí se služebním zákonem,“ dodal nakonec Zeman.

Po prezidentově projevu si poslanci na dvacet minut schůzi přerušili a vrátili se do svých lavic pět minut po šestnácté hodině. Poté přečetla řídící této mimořádné schůze Jaroslava Jermanová (ANO) omluvy poslanců, z čehož vyplynulo, že se pro dnešní jednací den omluvili přes tři desítky poslanců a pět ministrů - převážně z pracovních důvodů - i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Radek Koten byl položen dotaz

Ukrajinci

Než položím dotazy, odcituji vašeho předsedu: ,,Pakliže bude SPD ve vládě, provedeme revizi všech povolení k pobytu Ukrajinců v ČR, aby zůstali pouze ti, kteří pracují na pojištěném pracovním místě, na které není prokazatelně k dispozici český občan. Všem ostatním ukončíme povolení k pobytu a ukončí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podepsáno. SOCDEM jde se STAČILO!, chtějí mír a referendum

12:17 Podepsáno. SOCDEM jde se STAČILO!, chtějí mír a referendum

Dohoda je na světě. Hnutí STAČILO! se domluvilo se Sociální demokracií na zapojení do projektu spole…