TOP 09 sama sebe označuje za konzervativní a pravicovou stranu, podle Hampla však není ani jedno, ani druhé. Podle Hampla dnes panuje zmatení pojmů. Líbí se mu definice pravice Romana Jocha: Pravicová vláda je taková, která usiluje o zmenšení role státu v ekonomice, snižuje daně a dává pracujícím lidem větší prostor; a má úctu k tradičním hodnotám a morálce.
Nečasova vláda zdiskreditovala pojem „pravice“. Lépe ho už nepoužívat
„TOP 09 je strana, která zvyšuje všechny možné daně, které může. Zvyšuje všechny regulace, které může. Pokud jde o tradiční hodnoty, tak ty také nepodporuje. Pokud tedy za tradiční hodnoty nepovažuje nahaté homosexuály tancující na ulici. TOP 09 dobře splňuje definici toho, co se nazývá moderní levicí typu Tonyho Blaira či Billa Clintona. Jde tedy o levicovou politiku, ovšem radikálně oddělenou od chudých voličů nízkých vrstev, která se zaměřuje na dobře placené lidi ve státní správě, intelektuály, manažery korporací. To jsou dnes lidé, kteří volí Obamu a kteří volí TOP 09,“ říká Hampl.
Podle něho Nečasova vláda zdiskreditovala značku pravice jako takovou, protože pak to vypadá, že pravice má být jenom pro bohaté, což tak vůbec být nemá. „TOP 09 je jednoznačně pro boháče. Všechna opatření vlády jsou taková, aby daně platili hlavně chudí lidé a aby dotace dostali hlavně bohatí. Nečasova vláda nezdiskreditovala jenom ODS, ale pravici jako takovou. To, co se zde děje, diskredituje pravici.“
Podle Hampla díky tomuto poškození pojmu „pravice“ je lépe se ho při prezentaci programu a případné nové strany vyhnout: „Já se přiznám, že kdybych dnes vedl volební kampaň, tak bych nepoužíval slovo pravice.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík