Bordelářko. Žalobníčku. Lhářko. Dusno kolem senátorky, která hlasovala i nehlasovala

21.08.2012 14:53

Skutečná parodie nastala kolem hlasování minulý týden v Senátu, když měli senátoři na stole zákon o zvyšování DPH. Pardubická senátorka Miluše Horská totiž ztratila náhradní hlasovací kartu a někdo pak s ní hlasoval, když už ale ona v sále nebyla. Horská navíc teď přiznala, že měla dokonce vydané dvě náhradní karty. Má, anebo nemá vedení Senátu tento podivný příběh v září rozmotat?

Bordelářko. Žalobníčku. Lhářko. Dusno kolem senátorky, která hlasovala i nehlasovala
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

Příběh s náhradní kartou senátorky Miluše Horské se zamotává. Dokonce se zdá, že její provinění budou muset v září řešit senátoři pravděpodobně na plénu a to přesto, že sám předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) tvrdí, že prohřešek Horské není tak závažný, aby se senátoři tím museli nutně zabývat. Jenže místopředseda Senátu Přemysl Sobotka to vidí jinak.

„Já to určitě nenechám ladem. Celá věc je otázka pro organizační výbor a pro předsedu Senátu,“ reagoval na celou věc Přemysl Sobotka pro ParlamentníListy.cz.

Co si ale myslí v těchto dnech oba dva členové vedení Senátu, je nyní poněkud na vedlejší koleji. Důležité totiž teď je, jak se k příběhu staví sama senátorka a jak celou věc vysvětluje. A také senátor Vladimír Dryml (bezpartijní, kdysi ČSSD), který byl do celé absurdity vtažen.

Připomeňme ale napřed, o co jde. Ve čtvrtek v Senátu někdo hlasoval o klíčovém zákonu o DPH za senátorku Miluši Horskou a to s její náhradní kartou. Horská ale to odpoledne vůbec nebyla v sále. Na upozornění senátora Václava Koukala z KDU-ČSL, že přítomni jsou jen čtyři senátoři KDU-ČSL, ale na displeji se objevilo, že jich hlasovalo pět - Horská je sice bezpartijní, ale je zařazená v klubu lidovců - se pak celé hlasování muselo zpochybnit. Pak už se zákon odhlasoval bez „jejího“ hlasu.

„Není úplně jasné, jestli to byl úmysl, nebo omyl. Každopádně panuje v Senátu při hlasování poněkud nepořádek,“ napsala pak k tomu Mladá fronta Dnes s tím, že se prý deníku ozval jistý senátor s tvrzením, že se mu Horská svěřila, že vědomě půjčila kartu jinému kolegovi, aby hlasoval za ni. Horská ovšem podobnou hypotézu pro ParlamentníListy.cz úplně zavrhla, navíc z jejího vyprávění vyplynulo, že měla náhradní karty dvě.

„Zapomněla jsem si svou kartu na celé zasedání Senátu. Proto jsem si ´vyfasovala´ náhradní kartu, ale tu jsem nechala, když jsem odcházela - na oběd - ve svém hlasovacím zařízení. Do Senátu nemá nikdo jiný přístup než senátoři, takže to nebylo nic proti ničemu. A když jsem se vrátila po obědě, tak tam ta karta nebyla. Začala jsem zmatkovat… Vysypala jsem kabelku a pak jsem si letěla pro druhou náhradní kartu. A celé to hlasování probíhalo s druhou náhradní kartou,“ začala sypat příběh Horská z rukávu, když jí v pondělí ParlamentníListy.cz zavolaly.

Jenže na odpoledne a na hlasování o klíčovém zákonu o DPH ovšem Horská sněmovní sál opustila, čehož si všimla i senátorka za KSČM Marta Bayerová. „Viděla jsem ji, jak si bere ze stolku papíry a celou kabelku. Bylo mi jasné, že se již do sálu nevrátí,“ vypověděla ParlamentnímListům.cz Bayerová, která se pak prý velmi divila, co se to kolem chybějící Horské později semlelo.

Byla to jen lidská chyba...

„Já jsem tam tu kartu nechala naschvál, protože když se nehlasuje, tak pro ty případy nemáme popsáno, jestli si ji máme brát s sebou,“ zmínila ale překvapivě v další větě Horská.

„Oficiálně se ale nezjistilo, jak to bylo. Druhý den mi kancléř volal, že se ta má ztracená karta našla, druhou jsem normálně vrátila parlamentní zaměstnankyni," vypověděla senátorka dále.

„Byla to všechno lidská chyba,“ řekla a pak se také vyjádřila k tomu, co údajně měl říci deníku MF Dnes jeden ze senátorů.

„Ona ta celá věc bohužel proběhla zprávami a v neděli na ČT 24 a pak mi volal novinář z Mladé fronty, že nejmenovaný levicový senátor, který mne potkal o víkendu, mu řekl, že jsem se mu svěřila, že jsem dala naschvál tu kartu senátorovi sociální demokracie, aby za mne hlasoval. Jediného senátora, kterého jsem ale tehdy potkala, byl pan Dryml. Takže já nevím, jestli to byl on, nebo nebyl, kdo takovou zprávu deníku řekl. Mohu se ale domnívat, že to byl on,“ pronesla dále pro ParlamentníListy.cz poněkud zmatená Horská.

„Že bych se ale já spojovala s někým, aby za mne hlasoval? Tak to bych musela být na hlavu,“ popřela pak informace Mladé fronty Dnes Horská a dodala, že se vším určitě bude zabývat vedení Senátu.  „Budou se odtajňovat ty zdroje, kdo ty informace deníku podal. V článku Mladé fronty byl navíc napaden celý Senát, jaký tam máme bordel. Proto to bude řešit předseda Senátu. Celé to je ale jen o lidském zaváhání,“ doplnila Horská.

Dryml: Nic jsem nikomu neříkal

„Nevím, proč to MF Dnes takto píše, to se musíte zeptat jejích redaktorů a ne mne. Žádnému novináři jsem nic neříkal,“ odvětil později Dryml na dotaz, zda to opravdu byl on, kdo do deníku volal.

„Já myslím, že paní senátorka nic schválně neudělala, proč by to dělala? Tady se musím paní senátorky zastat. Asi někdo této situace zneužil,“ dodal Dryml pro ParlamentníListy.cz s tím, že se ale celá věc musí každopádně vyšetřit.

„Myslím si, že by se celá věc měla dobře vyšetřit. Nechat to bez povšimnutí? To nevím, je to hodně závažná záležitost, neboť porucha hlasovacího zařízení to rozhodně nebyla,“ doplnil Dryml.

Jenže předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD) se podle toho, co ParlamentnímListům.cz vypověděl, do šetření celé věci rozhodně nechce. Prý proto, že celá věc výsledek hlasování neovlivnila. „Nebude se to řešit v organizačním výboru. Já bych to řešil tehdy, kdyby někdo přišel a zpochybnil to celé hlasování,“ podotkl Štěch.

Měla by si ty karty víc hlídat

„Ono se teď píše, že je nějaký nepořádek v Senátu kolem hlasování, ale proti tomu se musím ohradit. Takové podobné problémy nikdy v Senátu nebyly a ani nejsou. Oproti sněmovně tam nejsou ani námitky proti průběhu hlasování. Po dlouhé době to byla první námitka,“ poznamenal dále předseda Senátu.

"Podle mne tu kartu paní senátorky Horské někdo vzal jen omylem. Ona ji podle mých informací ponechala na stole pro zpravodaje senátních tisků, a protože na náhradní kartě není ani jméno ani fotografie, kartu, ten co ji vzal, vizuálně nezkontroloval a domníval se, že se jedná o jeho kartu. To je ale jen má domněnka," zmínil dále Štěch.

„Paní senátorka by si ale na to měla dávat víc pozor, měla by si karty hlídat, je to jen její záležitost,“ dodal šéf horní komory s poznámkou, že Mladá fronta v tomto příběhu šlape na paty Blesku.

„Byla to snaha zpochybnit to hlasování, nebo šlo o šprým. Já nevím. Ta situace ale není zcela jasná. Jsou tady různé spekulace, jestli někdo hlasoval takto schválně, nebo omylem,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) to, proč by se Senát průšvihem zabývat rozhodně měl.

Já to ladem nenechám, hrozí Sobotka

„Je to pro mne zarážející, jak se to mohlo stát. Zatím nevíme, v čích rukách ta náhradní karta paní senátorky skončila. Celá věc je otázka pro organizační výbor a pro předsedu Senátu, kterým nejsem. Já to ale určitě nenechám ladem, protože jsou někdy hlasování o jeden hlas a toto může být do budoucna obrovským problémem. Z mého pohledu je to odhad, že někdo zneužil kartu paní senátorky záměrně,“ dodal pak další z místopředsedů Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

K příběhu nutno dodat, že sama Horská den poté, co hovořila s ParlamentnímiListy.cz, změnila názor na to, jestli její kartu použil někdo záměrně, nebo omylem. „Myslela jsem, že mi vzal kartu omylem, teď mám ale pocit, že to byl záměr. Kdyby šlo o omyl, tak by ten senátor řekl, promiňte, omylem jsem hlasoval s kartou paní Horské,“ doplnila Horská dnes pro MF Dnes.

Sazby DPH se mají zvednout na 15 a 21 procent

Zákon o změně DPH je součástí úsporného balíčku, kterým chce kabinet udržet plánovaný schodek státního rozpočtu. Díky normě by se měly zvýšit sazby daně z přidané hodnoty příští rok o jeden bod na 15 a 21 procent. Můžou tak opět zdražit potraviny, léky i řada dalších věcí. Domácnosti by tak mohly přijít až o stokoruny měsíčně.

Zákon o zvýšení daní ale v Senátu minulý čtvrtek neprošel. Senát ho vrátil do Sněmovny. Opoziční ČSSD  tento stabilizační balíček na zvýšení DPH  dlouhodobě  kritizuje a nesouhlasí s ním ani někteří senátoři ODS.

Kancelář Senátu pak dnes pozdě odpoledne zveřejnila, že odmítá, že by některý ze senátorů o návrhu na zvýšení daně z přidané hodnoty hlasoval úmyslně s kartou Horské. Podle senátní kanceláře použil její kartu jiný senátor zřejmě skutečně jen omylem. Mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková k tomu také uvedla, že žádný ze senátorů výsledky opravného hlasování nezpochybnil. Příslušné výbory Senátu proto podle ní nemají žádný důvod se touto záležitostí dále zabývat.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát se chce na dubnové schůzi zabývat politickou situací včetně výzvy studentů

22:36 Senát se chce na dubnové schůzi zabývat politickou situací včetně výzvy studentů

Senát se pravděpodobně bude na dubnové schůzi zabývat politickou situací v ČR včetně dnešní výzvy st…