Bum, prásk, zabili dítě. Kubera má znovu co říct k církevním restitucím

27.08.2012 6:25

Senátor ODS Jaroslav Kubera má výhrady k současné podobě vyrovnání státu s církvemi. Mělo by se o této věci znovu otevřít jednání? „Nevím,“ odpovídá stručně Kubera.

Bum, prásk, zabili dítě. Kubera má znovu co říct k církevním restitucím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

„Cítím vzadu partu vlčáků, kteří se na to těší,“ varoval již před týdnem Kubera. Ale konkrétní finanční skupiny či jedince, kteří by mohli mít prospěch z restitucí, nespecifikoval. ParlamentnímListům.cz ještě před finálním projednáváním návrhu zákona o církevním vyrovnání sdělil některé další výhrady, které k němu má.

Když jsou někde nějaké peníze, vždycky se najde parta vlčáků

„Je to strašně jednoduché. Jakmile jsou někde nějaké peníze, tak se vždycky najde parta vlčáků. To není nic konkrétního. Netuším, o koho se jedná. Ty kruhy jsou mi neznámé, ale že tam jsou, to je evidentní. Lesy, pole, louky byly a vždycky budou předmětem nějakého zájmu. To je evidentní a velmi brzy se to ukáže. Logické taky je, že církev není schopná se o to starat a že jí nic jiného nezbyde. A těžko dokáže rozlišit poctivého od toho nepoctivého. To je strašně složité. To se na první pohled nepozná. Ten kněz v Trmicích také jednal ohledně provozování pily v dobré víře, ale nakonec fara skončila v insolvenci,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubera.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

Kubera si myslí, že vinou minulých politických reprezentací je, že se otázka vypořádání s církvemi již dávno nevyřešila. „Je škoda, že se to nevyřešilo v rámci částečného zmírnění křivd společně s ostatními restituenty. Tu křivdu nelze zahladit celou. Vždy to bylo pouze částečné. Ale třeba zemědělci musejí zvedat obočí. Vypořádání zemědělských restitucí je děs běs a do dneška se to nepohnulo,“ míní Kubera.

Jedna věc je správná myšlenka, druhá věc je provedení

Podle něho by k vypořádání s církvemi mělo určitě dojít a především k odluce církví od státu. „Jedna věc je ale správná myšlenka, druhá věc je provedení. Teď se to dělalo ve spěchu. Sociální demokraté to teď zneužívají ve volební kampani, ale oni to byli, kdo v tom nic neudělal. Je logické, že by se taková transakce měla konat v rámci co největšího celospolečenského konsensu. Ale to se bohužel nestalo. Když byli zváni do těch komisí, tak tam nešli, a teď toho volebně využívají způsobem, který není úplně fér. Kromě toho, že lžou, protože ta jejich čísla jsou úmyslně nastavená, aby vzbudila ve společnosti pohoršení,“ říká teplický primátor.

Ten si myslí, že církve mají výhodnější postavení než jiní restituenti. „Například když někdo dostal v restituci dům a chtěl ho prodat, tak platil daň z převodu. Považuji naprosto za nadbytečné, že tady jsou církve zbaveny povinnosti zaplatit daň. To zbytečně lidi irituje a není to tak podstatná věc. Pro toho, kdo to z venku sleduje, je to takové neférové. Pak se to těžko komunikuje před veřejností. Horší dobu si nemohli najít, zvláště teď, když se zvyšují daně. Kdyby to udělali v době hospodářského růstu, tak by to určitě nevyvolávalo takové emoce. Mimochodem daň z tabáku vybraná za jeden rok je v hodnotě církevních restitucí na třicet let. Když se ta celková částka rozdělí třiceti lety, tak to pro státní rozpočet taková tragédie není,“ myslí si Kubera.

Senátor ODS se domnívá, že by ale částka měla být fixní a neměla by být navyšována o inflaci. „Prostě aby tam byla taková částka bez inflace či úroků. Ta suma by pak mohla být vyšší, ale už by se s tím nehýbalo, protože takhle nevíme, kolik to nakonec může být. U nás je vždy problém, že se nic nedotáhne do konce. Tohle se bude táhnout třicet let a bude pořád o čem psát. Takhle se pořád babráme ve dvaceti věcech, ale nic pořádně nevyřešíme,“ uvádí Kubera.

Nová jednání? Nevím. Fakt nevím

Když už zákon prošel ve sněmovně, měl by se definitivně odsouhlasit, nebo by se měla otevřít nová jednání?

„Pro mě je to tak složitý problém, že říkám poctivě a na rovinu, že nevím. Prostě nevím. Slovo nevím není ostuda a používám ho velmi uvážlivě. Nejsem ten typ politika, který když se mu to nehodí, tak neodpovídá nebo říká no comment, ale tady otevřeně říkám, že nevím. Fakt nevím. Ale je evidentní, že ČSSD na zákon neútočí kvůli tomu, že by chtěla, aby se to vyřešilo nějak lépe, ale protože útočí na nízké pudy typu, že když někdo zavraždil dítě, je nutné okamžitě zavést trest smrti nebo naopak zakázat držení zbraní. ČSSD má politiku založenou na jednoduchosti bez hlubšího zkoumání čehokoli. Prostě jednoduché heslo, bum, prásk. Ale to působí jen krátkodobě,“ odpovídá Kubera.

Vládní zákon počítá s tím, že by církve měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Musely by prokázat, že na majetek mají nárok a že jim byl zabrán mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti, které náleží obcím, krajům nebo soukromníkům, mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této částce by se ovšem navíc připočítávala inflace. Stát by naopak církvím postupně přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

21:48 Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se zřejmě sníží, lhůta pro převod telefonního čísla…