Jméno budoucího předsedy Senátu pořád není jasné, stále má ale přednost dohoda před silovým hlasováním

06.11.2018 19:36

Patová situace ohledně budoucího předsedy Senátu zatím trvá. Zástupci tří nejsilnějších frakcí v horní komoře, tedy ODS, STAN a KDU-ČSL, nicméně stále uvádějí, že dávají přednost dohodě před silovým hlasováním. Zástupci osmnáctičlenných klubů občanských demokratů a Starostů se sešli dnes, s vyjednávači patnáctičlenného klubu lidovců se mají sejít ve středu ráno.

Jméno budoucího předsedy Senátu pořád není jasné, stále má ale přednost dohoda před silovým hlasováním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Horník

ODS do čela Senátu navrhuje jeho místopředsedu a někdejšího teplického primátora Jaroslava Kuberu, hnutí STAN svého místopředsedu a starostu Božího Daru Jana Horníka, KDU-ČSL pak bývalého rektora Karlovy univerzity a předsedu senátního evropského výboru Václava Hampla.

„Přece bychom měli využít sílu těch dvou silných klubů, které dohromady mají 36 senátorů,“ řekl novinářům Horník k možnosti, že by obě nejsilnější frakce ustoupily ve prospěch zvolení Hampla. ODS ústy předsedy svých senátorů Miloše Vystrčila dala najevo, že by v případě nutnosti přenechala právo obsadit křeslo předsedy Senátu Starostům. Předseda jejich senátorů Horník zase uvedl, že pokud by nekandidoval, pro klub Starostů by byl přijatelnější Hampl než Kubera.

Místopředseda Senátu Kubera by se mohl zřejmě opřít o hlasy ze sedmičlenného klubu ANO a částečně i z třináctičlenného klubu ČSSD, jehož členové jsou ale v přízni ke kandidátům rozděleni. Většina šestičlenného Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 zase dává přednost Hamplovi. Ani v lidovecké frakci nejsou názory na to, kdo by měl Senát vést, jednotné.

V případě silového hlasování by záleželo i na hlasech čtyř nezařazených senátorů.

Kluby mají na dohodu čas do 14. listopadu, kdy začne první schůze Senátu v povolebním období. Na ní mají členové horní komory zvolit nové vedení horní komory a rozhodnout o obsazení dalších funkcí v Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydím se za takového hejtmana. Odstupte z funkce!“ Senátor Valenta vrací úder Čunkovi. Tímto otevřeným dopisem

22:00 „Stydím se za takového hejtmana. Odstupte z funkce!“ Senátor Valenta vrací úder Čunkovi. Tímto otevřeným dopisem

Hejtman Jiří Čunek před pár dny odpovídal formou veřejného dopisu ministryni práce a sociálních věcí…