Nečas chtěl zatočit s Ištvanem. Exministr vnitra teď popsal, co se mezi nimi dělo

18.12.2013 15:15

Petr Nečas v Právu naznačil, že kauza Nagyová souvisí s jeho nespokojeností s Robertem Šlachtou v čele ÚOOZ a chystaným zrušením olomouckého vrchního státního zastupitelství, kterému šéfuje Ivo Ištvan. Podle Nečase oba dobře věděli, že kdyby dokončil mandát jako premiér, přišli by o místa. Exministr vnitra a nyní senátor ČSSD František Bublan to však vidí jinak. Naopak někdejší důstojník BIS Vladimír Hučín tvrdí, že Nečase varoval už dávno.

Nečas chtěl zatočit s Ištvanem. Exministr vnitra teď popsal, co se mezi nimi dělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas
reklama

Na dotaz, proč nespolupracuje v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství, Petr Nečas Právu odpověděl: „Jsme svědky politicky motivované kauzy, osobně podjatých kroků některých policistů a státních zástupců. Nechápu, proč se nyní mluví o spouštění třetí větve kauzy Nagyová. Podle mě je to ve skutečnosti kauza Šlachta a Ištvan, a ne Nagyová. Tato rétorika svědčí o tom, že moje žena je předmětem šikanózní štvanice. Pouštějí se odposlechy, policisté obcházejí její sousedy a ptají se, jak chodí oblékaná, kontrolují její nákupy, šmírují ji. Chtějí na ni něco hodit. Podle nich jsou Nečas a Nagyová vinní, je třeba jen vymyslet čím.“

Ištvan i Šlachta vědí, že by skončili

„…Oba pánové, Ištvan i Šlachta vědí, že kdybych dokončil mandát jako předseda vlády, tak by na svých místech nezůstali. Moje vláda se chystala zrušit Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Byl jsem nespokojen jak s působením pana Martince v čele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, tak pana Šlachty v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jmenování obou těchto pánů do čela útvarů byl omyl. Oba se zaměřili na hon na politiky, z čehož mají jistě největší radost skuteční gangsteři a mafiáni,“ řekl dále Právu Nečas.

Pouze Nečasova obrana, tvrdí Bublan

Někdejší ministr vnitra František Bublan však nevidí mezi plánovaným zrušením vrchního státního zastupitelství nějakou souvislost. „Zaznamenávám dlouhodobě, že mezi bývalým premiérem Nečasem a Ivo Ištvanem je určité napětí, nebo neshody. Ale hrozba toho, že by se zrušilo vrchní státní zastupitelství, neměla na sledování žádný vliv. Ke zrušení zastupitelství může dojít stejně, pokud se to nová vláda rozhodne navrhnout, navíc by to muselo projít Parlamentem. Myslím si tedy, že jde pouze o obranu Petra Nečase vůči tomu, co se proti němu, nebo respektive proti jeho manželce děje. Ale souvislost se zrušením státního zastupitelství bych tam určitě neviděl,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bublan.

Stíhání je podle exministra vnitra oprávněné

K Nečasovým slovům o šikaně jeho manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové – pozn. red.) a tvrzení, že jde o politicky motivovanou kauzu, Bublan uvedl: „Veškeré podrobnosti neznám, tudíž nevím, jestli to je, nebo není pravda. Vím, že i v Senátu mnoho senátorů mělo určité pochybnosti, jestli to řízení je správné, jestli skutečně k něčemu došlo. Byla tu obhajoba toho, že ta vojenská rozvědka měla přímo ve své působnosti to, aby chránila bývalou premiérovu manželku. Tyto hlasy byly slyšet do té doby, než se ukázalo, že vojenská rozvědka tuto činnost zadala soukromé bezpečnostní agentuře a potom jí to proplatila. Poté tyto hlasy utichly, protože na tomto momentu je vidět, o co šlo. Vojáci si uvědomili, že to dělat nemají a udělali další hloupý krok, že to zadali oné soukromé bezpečnostní službě,“ připomněl senátor ČSSD.

Podle něj tedy o žádnou ochranu nešlo. „Kdyby tu šlo o ochranu bývalé manželky, tak by to měla dělat buď ochranná služba nebo přinejhorším BISka, ale nikoliv vojáci. Tím, že to předali soukromé firmě, je vidět, že šlo vyloženě o kšeft nebo soukromé účely paní Nagyové. Nic jiného v tom nebylo. Tento moment je rozhodující proto, že stíhání je oprávněné, trestní řízení má svou podstatu a došlo k porušení několika zákonů,“ upřesnil.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Policie patří pod ministra vnitra. Toho dosadil Nečas, takže…

K Nečasově nespokojenosti s Robertem Šlachtou v čele ÚOOZ a dnes již bývalým šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem, Bublan řekl: „Policie spadá pod ministra vnitra. Toho si tam dosadil Nečas. Takže je to věc vlády a pokud byla nějaká nespokojenost, tak to měli řešit v době, kdy ve vládě seděli. To neučinili a teď, když na něj něco dopadlo, tak má nějaké výhrady, ale předtím jsem od něj žádné výhrady nezaznamenal. Nebudu hodnotit Martince, ale pan Šlachta pracuje poměrně dobře. Celou dobu se tu mluví o tom, aby policie a státní zástupci byli nezávislí a aby rozhodovali podle práva, a nakonec tyto věci stejně řeší soud. Pokud chceme držet tuto linii, tak nemá cenu někoho zpochybňovat. Pokud soud rozhodne ve prospěch paní Nagyové nebo pana Nečase, pak se z toho mohou vyvodit důsledky, že třeba policie nepostupovala objektivně nebo že tam byl nějaký úmysl, ale to se zatím neprokázalo. Nechci zpochybňovat, že orgány činné v trestním řízení nemohou mít nějakou samostatnost. Naopak musí mít samostatnost,“ míní Bublan.

Fotogalerie: - Nagyová u soudu

Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
Zmocněnec oviněné Eduard Bruna
K soudu se také přišel podívat protikorupčník Kare...
Novinářů dorazilo mnoho, justiční stráž je musela ...
Jana Nagyová přiváděná eskortou justiční stráže
K výpovědi se měl dostavit i Petr Nečas.Ten se ale...

Hučín: Nečase jsem varoval

Naproti tomu někdejší důstojník BIS Vladimír Hučín ParlamentníListy.cz upozornil, že již dříve Nečase před olomouckým vrchním státním zastupitelstvím a také před praktikami Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu varoval.

„S podrobnostmi o tom, co se na olomouckém státním zastupitelství děje, jsem Nečase seznámil.  Varoval jsem ho před touto institucí na pohřbu Milana Paumera. Jednalo se především o bezpečnostní prověrky státních zástupců Ivo Ištvana a Lenky Šromové. Nečas tyto informace tehdy zřejmě podcenil a dnes už je pozdě. Co se týče ÚOOZ, tak ve své knize jsem popsal praktiky lidí z tohoto útvaru. Mám za sebou víc jak deset domovních prohlídek a mohu říct, že to jsou skutečně gauneři. Jsou to lidé bez skrupulí. Když provádějí prohlídky, tak zcizují dokumenty. O tom jsem Nečase i lidi kolem něj také informoval. Dnes, když už Nečas došel na tyto zkušenosti, tak už je mimo hru,“ objasnil Hučín.

Vrchní státní zastupitelství a ÚOOZ by podle svých slov Hučín na místě Nečase už dávno zrušil. „Samozřejmě se ale nechci zastávat Nagyové, protože neznám spis. Pokud by mělo být pravdou to, co se tvrdí v obžalobě, tedy že jednala s pracovníky rozvědky, byla by to chyba,“ podotkl.

Podle Ištvana říká Hučín nesmysly

Ivo Ištvan již dříve v reakci pro ParlamentníListy.cz označil Hučínova slova týkající se bezpečnostní prověrky za nesmysl s tím, že ji má teprve z loňska. Hučín tehdy argumentoval tím, že prověrku Ištvanovi podepsal Tomáš Kadlec. Ten ale odešel z NBÚ už v roce 2003. K výrokům Nečase se olomoucký vrchní státní zástupce nevyjádřil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

21:48 Senát asi usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se zřejmě sníží, lhůta pro převod telefonního čísla…