Hospodský: Mizím do Holandska, tam se důchodcům žije. Drábek: To určitě

21.01.2012 19:22 | Zprávy

PŘÍBĚH Jedno z nejsledovanějších sociálních témat posledních let je bezesporu důchodová reforma. Finanční zajištění na důchod řeší lidé různými způsoby. Nejčastěji spořením a důchodovým pojištěním. Bývalý hospodský Josef to vyřešil jinak. Nedůvěřuje totiž českému sociálnímu systému, a tak se rozhodl zajistit si důchod v Holandsku.

Hospodský: Mizím do Holandska, tam se důchodcům žije. Drábek: To určitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Osmatřicetiletý Josef z Mariánského Údolí na Olomoucku pracoval jako hospodský podle svých slov proto, aby byl vlastním pánem. Tato práce jej však nedokázala uživit podle jeho představ, proto se rozhodl hospodu zavřít a hledat práci někde jinde. Neměl závazky a rozhodl se, že odjede do Holandska.

Holandsko má nejlepší důchodový systém

„Nebylo to tak, že bych nemohl najít práci v České republice. Jenže proč pracovat zde, když v Holandsku je nejlepší důchodový systém na světě, je tam nejmenší nezaměstnanost v Evropě a je to nejbohatší stát Evropy. Zatímco v Česku  pracujete a ani nemáte jistotu, jestli budete mít v sedmdesáti na chleba, tam nic takového nehrozí,“ řekl ParlamentnímListům.cz pan Josef.

Více příběhů ZDE

Podle něj má penzijní fond v Nizozemí dva hlavní pilíře. Tím prvním je rovná sazba důchodu z veřejného penzijního pojištění. Druhým pilířem je pak penze ze soukromého penzijního systému, která závisí na tom, kolik člověk vydělával v produktivním věku. Skoro všichni zaměstnanci prý mají firemní důchodové pojištění. Většina peněz na penze tedy pochází ze soukromého systému a role státu je menší než role zaměstnavatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílené.“ Fialův dopis Ficovi má dohru. Po volbách prý musí přijít náprava

18:35 „Šílené.“ Fialův dopis Ficovi má dohru. Po volbách prý musí přijít náprava

Veřejná výměna dopisů mezi premiéry Česka a Slovenska je důkazem, že Fialova vláda nikdy neměla přer…