Pokud by podle vládního návrhu opozice chtěla vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, musela by se předem shodnout na jménu budoucího premiéra a pro svůj záměr by musela získat podpis 50 poslanců. "Bude muset mít plán B," uvedla Peake. Podle ní by změna posílila odpovědnost opozice a stabilitu vlád.
Podle premiéra Petra Nečase (ODS) si nynější kabinet nechce situaci usnadnit. "Tato vláda to nedělá kvůli sobě. Datum účinnosti této ústavní změny je až v dalším volebním období," uvedl Nečas. Podotkl, že od roku 1996 do roku 2010 vládly v Česku kabinety, které měly za sebou jen stovku poslanců. Pokud opozice chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře, podle Nečase "zkoušela věrnost" dvou či tří poslanců a vytvářely se "permanentní vládní krize".
Podle návrhu po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry by to mohli kritici kabinetu znovu zkusit až za půl roku, nebo by museli získat na svou stranu 80 poslanců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky
16:07 „Pod to se někdo podepsal? Ponesou zodpovědnost.“ Foltýnův útvar zkontroluje senátorka. A přišly další stížnosti
Co bylo a nebylo důvodem nedávného blackoutu? Vláda místo argumentů expertů na energetiku nasazuje p…