John seknul Langera. Zrušil mu smlouvy za 200 milionů

28.3.2011 6:54 odp.

Ministerstvu vnitra se podařilo nalézt další rezervy ve svém rozpočtu. Rozvázalo totiž nevýhodnou smlouvu o pronájmu. Stalo se tak dílem náhody nebo přesněji "chybou protivníka“, který porušil podmínky nájemní smlouvy uzavřené ještě za ministra Ivana Langera?

John seknul Langera. Zrušil mu smlouvy za 200 milionů

Už výběrové řízení vyhlášené ministerstvem vnitra (MV) v roce 2008 provázela celá řada pochybností. Otazníky vzbuzuje už jen to, že firma Temparano, která nakonec tendr vyhrála, vznikla den před vyhlášením výběrového řízení, o čemž už ParlamentníListy.cz informovaly.

Chybička se vloudila

Společnost Temparano porušila nájemní smlouvu, když pronajala panu Peterovi Červenkovi lázeňský dům Myslivna. Podnájemní smlouva byla totiž uzavřena bez souhlasu a vědomí ministerstva vnitra.

"Zařízení služeb pro MV sice obdrželo v září loňského roku žádost společnosti TEMPARANO o svolení k podnájmu tohoto lázeňského domu. Nicméně požadavku nebylo vyhověno, protože žádost nebyla dostatečně odůvodněna a navrhovaný účel podnájmu byl v rozporu s účelem nájmu sjednaným v nájemní smlouvě. Nájemce však nevyčkal ani odpovědi ministerstva a objekt okamžitě pronajal. Ministerstvo se o uzavřené podnájemní smlouvě dozvědělo až v polovině března 2011 a okamžitě reagovalo," sdělil ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí vnitra Pavel Novák.

200 v městě, zaplať pánbůh

Nevýhodnost pronájmu prokázalo už ministerstvo financí, které provedlo v roce 2009 prostřednictvím firmy Deloitte Advisory na žádost tehdejšího ministra vnitra Martina Peciny veřejnoprávní kontrolu postupu ministerstva vnitra při pronájmu lázeňských domů Lázeňských léčebných ústavů. Z kontroly vychází, že Temparano získalo pronájem čtyř lázeňských komplexů jednak bez příslušného oprávnění k provozu zařízení tohoto typu a předně za poloviční cenu cca 20 milionů ročně. Podle analýzy společnosti Deloitte měla být cena minimálně 37,3. milionů.Akce a reakce...


"Ta smlouva byla podepsána na 20 let a i kdybychom zůstali u spodní hranice - těch 37 milionů - ušetříme takto okolo 200 milionů korun," uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr vnitra Radek John. Lázeňské domy nyní převezme Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, které připraví nové transparentní výběrové řízení na pronájem těchto objektů, tentokrát za cenu obvyklého nájemného.

Exministr vnitra Ivan Langer, za jehož působení tendr proběhl, ParlamentnímListům.cz sdělil: "Pokud byla porušena smlouva, je výpověď možná. Otázkou je, nakolik je to výsledek "svévole" nájemce a nakolik nekomunikace a obstrukcí ze strany vnitra... Čas a čísla ukáží, který postup je pro resort výhodnější."

Dva kohouti

Celé zrušení smlouvy lze chápat i v hlubší rovině. Na nevýhodnost pronájmu poukazovala již reportáž pořadu Na vlastní oči, kterou dle tvrzení Radka Johna (tehdejšího spoluautora pořadu) zastavil právě Ivan Langer, neboť mu nevyhovovala. Ivan Langer se proti prohlášení Johna ohradil s poukazem o Johnově špatném duševním zdraví. Další bitva ze zřejmě ještě neskončené války Langer- John se odehrála, když druhý jmenovaný podal žalobu na firmu Dočista, která provozovala pro resort vnitra praní prádla a jejíž majitel bydlel ve stejném domě jako tehdejší ministr vnitra Ivan Langer.

Související: John nezapomněl: Tuto reportáž TV Nova zakázal Langer


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

4:44 „Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

Věří vládní koaliční partneři STANu, že už nic dalšího nevyplave a vláda bude moci normálně fungovat…