Kníže není Čech a Havel byl krajní levičák, řekl Klaus. A toto vzkázal Zemanovi

11.02.2013 4:44 | Zprávy

Prezident republiky Václav Klaus odpověděl na otázky polského časopisu Do Rzeczi. Překlad z polštiny poskytl prezident exkluzivně ParlamentnímListům.cz. Rozhovor v polské i české verzi vychází současně a vy si ho můžete nyní přečíst. Klaus se v něm dost otevřeně vyjádřil k Václavu Havlovi, Karlu Schwarzenbergovi i Miloši Zemanovi.

Kníže není Čech a Havel byl krajní levičák, řekl Klaus. A toto vzkázal Zemanovi
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Václav Klaus přednášel na Žofínském fóru

Prezident republiky na úvod pozdravil čtenáře ParlamentníchListů.cz: „Oslovil mne polský časopis Do Rzeczi s otázkami, které v českém prostředí běžně nedostávám. Umožnilo mi to formulovat některé odpovědi trochu jinak a hlouběji. Soudím proto, že pro českou veřejnost by mohlo být zajímavé také se s tímto rozhovorem seznámit – v tentýž den, kdy vyjde v Polsku. Čtenáře Parlamentních listů zdraví Václav Klaus.“

Celý rozhovor si přečtěte zde

Prezident odpověděl na otázku, co je pro něho tím největším, čeho ve funkci dosáhl a čeho nejvíc lituje: „Mým celoživotním úsilím – jako důsledek tolika let života v komunismu – je prosazování skutečně svobodné společnosti a v tom jsem se i v období svého prezidentování snažil dělat maximum. Žádný velký úspěch v tomto ohledu si však připisovat nemohu – svoboda je v roce 2013 u nás, v Evropě, i ve světě omezenější než v roce 2003. O tom se snažím říci více ve své knize My, Evropa a svět, která vyjde koncem února 2013.“

Vývoj Evropy a EU v českém prezidentovi nevzbuzuje mnoho optimismu, neboť ubývá svobody a každý, kdo má otevřené oči, vidí neúspěch ekonomického vývoje Evropy.

Úpadek svobody i suverenity

„Zesílila politická korektnost, svou moc nad námi, občany, neuvěřitelně rozšířila média, trh je stále více a více oslabován stále narůstajícími opatřeními, nesmyslná doktrína obviňující lidi z globálního oteplování přes veškerou kritiku v celém světě dominuje (i když je už snad za svým zenitem), transnacionální ambice oslabují národní státy a vedou k předávání rozhodovací moci od volených a následně kontrolovaných (či kontrolovatelných) politiků k nadnárodním organizacím, které žijí v naprostém vzduchoprázdnu, tedy bez kontaktu s občanem. Je nás málo, kteří se tomu všemu zpěčujeme,“ postěžoval si prezident.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…