Podle plánů by měla za akcie OKD zaplatit 80 milionů korun. Jenže zbraně chystá společnost Alcentra z americké skupiny Bank of New York Mellon, která státu nabídla za OKD 540 milionů korun. A na schůzi věřitelů chce získat hlasovací právo i banka Citibank, jež je největším věřitelem OKD – požaduje 10 miliard korun, ale insolvenční správce Lee Louda její požadavky neuznal (viz faksimile žádosti). Do toho ještě podala společnost Alcentra stížnost na možnou nedovolenou podporu státu na Evropskou komisi. Tu první podala na nedovolenou státní podporu ve věci prodeje majetkového podílu státu ve společnosti OKD, jenž zahrnoval prodej bytového fondu firmy, společnost Arca Capital milionáře Pavola Krúpy. Není vyloučeno, že se ve čtvrtek o reorganizaci OKD vůbec nerozhodne, ale firma zamíří do konkurzu. A nejsou vyloučeny arbitráže vůči České republice. To se Andreji Babišovi dva měsíce před volbami do kampaně vůbec nehodí.
Také na riziko možné nedovolené podpory státu i možné potíže se čtvrteční schůzí věřitelů přitom upozorňuje ve vnitřních materiálech sama vláda. Společnost Prisko, jejíž angažmá v plánované restrukturalizaci OKD vzešlo z dílny Andreje Babiše, kvůli možné obavě z napadení operace poslala otázky Evropské komisi, jestli plánované spojení s firmou OKD Nástupnická podléhá schválení EK. „Z důvodu opatrnosti byl dotaz zaslán 26. května,“ píše se ve vládním materiálu z půlky srpna. Jaké bylo stanovisko Evropské komise zatím není známo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný