Petice proti vládě mocnářů má 3000 hlasů. A není jediná

02.04.2011 21:32

Zatímco komunističtí poslanci sbírají ve sněmovně podpisy k tomu, aby mohli navrhnout hlasování o nedůvěře vlády, i "obyčejní" lidé vyjadřují svoji nevoli v různých peticích. Petici za odstoupení vlády a její demisi podepsalo na webu už skoro tři tisíce lidí. K jiné petici, kde požadují lidé odstoupení všech politiků, se už připojilo přes pět set lidí. Odborníci na petiční právo však nadšence varují - je třeba dodržovat formality, jinak se vše může minout účinkem.

Petice proti vládě mocnářů má 3000 hlasů. A není jediná

Petici za demisi Nečasovy koaliční vlády podepsalo na webových stránkách www.petice.nazory.cz do pátečního večera na tři tisíce lidí.

Psali jsme:
Ransdorf chápe Paroubka: Vláda je horší než Topolánkova. Do ulic!
Kováčik za KSČM: Požádáme o hlasování k vyslovení nedůvěry vládě


Uvedeno je v ní mimo jiné například toto: "Pomyslný džbán trpělivosti již delší dobu přetéká a stává se základem reálné reakce občanů! Jednou z nich je uvědomění si toho, co stihly vládní garnitury za 20 let v ČSSR pak ČSFR a nakonec ČR napáchat. I dnes je nutný odpor proti svévolné vládě mocnářů. Našimi zbraněmi nechť jsou demokratické prostředky garantované ústavou. Dříve, než elita naši nejvyšší právní normu změní k nepoznání..."

Lidé, kteří na stránkách připojují své podpisy, zároveň k petici také diskutují.

Čtěte také:
Paroubek: Dva důvody pro vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase


"Dnes je důležité to, že vláda skutečně není schopná vládnout, důchodová reforma, zdravotní reforma  - to si dělají pro sebe a pro penzijní fondy. Přitom oni z toho také budou profitovat na léčení, budou jezdit do zahraničí, poněvadž mají dost. Myslím si ale, že málo lidí o této petici ví a mám strach aby byla platná," píše v diskusi například Věra Hanusová.

Vláda vznikla pomocí demagogie a lží

Jiný diskutér se domnívá, že tato vláda vznikla takovým způsobem, za jaký by se nemusel stydět žádný totalitní režim.

"Pomocí lhaní, demagogie, strašení, populismu a nereálných slibů, vyvolávání veřejné nenávisti proti politickým oponentům, třídní nenávisti proti obyvatelům, voličům a sociálním vrstvám a nakonec vlastně pomocí rozeštvání společnosti, vytvoření nenávistné atmosféry, zastrašování voličů a pouličním bojůvkám a persekucí Tuto totalitní vládu je třeba svrhnout za každou cenu, a třeba i silou, když to jinak nepůjde," píše doslova.

I když zájem o podobné akce mezi lidmi podle všeho roste, přece jen odborníci varují před tím, aby podobné akce nebyly jen "pouhým plácnutím do vody". I u peticí na internetu je totiž nutné zachovat zákonem nařízené formality. A ty si musí organizátoři akcí pohlídat.

Peticí je hodně - i na sociálních sítích

Vedle zmiňované petice na odvolání vlády, se najdou na uvedeném webu i další petice - například proti týrání zvířat či na zrušení letního a zimního času. Zajímavé je i známkování různých osobností veřejného života - politiky nevyjímaje. Zapojit se přitom do něj může každý. Jelikož má stránka často odkazy na webové stránky www.ceskademokracie.cz a i na tomto portále lze najít odkaz na petice, nabízí se domněnka jisté propojenosti obou internetových útvarů.

Lidé, kteří nejsou spokojeni s politickým vývojem v zemi se však shlukují i na sociálních sítích. Tam lze mimo jiné například najít Petici na odstoupení všech politiků.

"Za sebe zde prohlašuji, že ve volbách zásadně nedám hlas žádné z parlamentních stran - vše jen zrádci. Posledních 20 let je mi důkazem..," píše v úvodu stránky její zakladatel Zdeněk Ullrich.

Petice většinou ale prý nepomůže konstruktivnímu řešení

Politolog Jan Kubáček, jehož ParlamentníListy.cz oslovily, se domnívá, že petice hodně napovídají o současných náladách ve společnosti a mají pochopitelný cíl něco změnit.

"Ovšem většinou proti sobě dvě názorové skupiny postaví ještě víc tvrdě, než před peticí. Propast se prohloubí, názory na obou stranách se zatvrdí a jen velmi těžko se dá očekávat, že to nakonec pomůže k hledání nějakého konstruktivního řešení problému," shrnul Kubáček pro ParlamentníListy.cz, jenž je v současné době poradcem ministra vnitra Radka Johna.

Co se uvádí v petici, kterou podepsaly tři tisíce lidí

Během voleb do PS PČR lidé volili strany a jejich program. Vznikem vládní koalice se programové prohlášení změnilo natolik, že je nelze považovat za legitimní a vítězné. Většina občanů České republiky s reformami pod taktovkou vlády Petra Nečase nesouhlasí i z důvodů nedůvěryhodnosti. Korupčních kauz a nesrovnalostí je již tolik, že i přes znovuzískanou důvěru vlády na půdě parlamentu nelze ani uvažovat o důvěře obyvatelstva.

My níže podepsaní požadujeme demisi vlády, která si demokratické principy ohýbá dle svých potřeb a svobodu vykládá jako společenské dogma, likvidujíce své odpůrce. Promyšlená propaganda učí naše děti vidět svět pouze skrze materialismus. Říká lidem pouze půl pravdy o minulosti a realizuje způsoby, jak člověka jiného názoru společensky znemožnit. Nechceme vládu, která vhání finance lidu republiky do kapes těch, kteří to nepotřebují.

Nechceme předsedu vlády, který pracuje spolu s ministrem financí na dalším prohlubování rozdílů mezi lidmi a vytváření dvou významných společenských tříd. Už jsou lidé skutečně jen bohatí a nemajetní, což rozhodně není krokem vpřed, ale několik desítek až set let zpět!

Psali jsme:
Pravicový profesor o vládě: Zkorumpovaná ODS, levičák Kalousek

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny energií se zastropují. Rakušan prozradil: V roce 2023 by už hrozil rozvrat ve společnosti

21:49 Ceny energií se zastropují. Rakušan prozradil: V roce 2023 by už hrozil rozvrat ve společnosti

Vláda určila maximální cenu silové elektřiny 6 Kč za KWh a plynu 3 Kč. Nižší ceny poznají lidé již b…