„Ta naše Babiška si chce čest koupit a uplácí, kde se dá. Podle některých se nedá koupit zdraví a čest, ale jak vidíme v přímém přenosu, tak se to dá. Zaplatí si čestnou minulost,“ vysvětluje bývalý politický vězeň Jiří Wolf. Ohledně nové politické reprezentace, ale i dalšího směřování země, je dost skeptický.
O politických analfabetech
Která z těchto stran je vám sympatická? (Výběr nových a menších stran kandidujících do EP)Anketa
Po volbách prý Wolf vždy říká, že se uvidí, jak se politici vybarví. „A jedna třetina politiků se opravdu vybarví, ostatní lze prohlédnout už dřív. Velké iluze si nedělám. Slibují, že se zvýší důchody, ale nevěřím tomu. Když stát nemá z čeho žít, tak co může zlepšovat. To si spočítá i dementní člověk. Nevidím zde změny k lepšímu. Do sraček budeme zapadat hlouběji a hlouběji,“ říká.
Podle něj je společnost tak nemocná, že už nepůjde uzdravit. Odehrál se v ní totiž proces, kdy nemocná včela vlétne do úlu a nakazí celý úl. Přitom nezapomene šťouchnout do Václava Havla, kterého dlouhodobě tvrdě kritizuje. „Pan filosof Havel kdysi v Lánech moudře prohlásil, že slušný a čestný člověk nebude nikdy bohatý. Pak během měsíce vzrostla strašně kriminalita, protože si lidé uvědomili, že se nikdy nebudou mít dobře,“ glosuje.
Uzavřený kruh loutek
Podle něj vláda nejspíš celé čtyři roky vydrží. „Já už ale nevěřím žádné vládě. Slušní lidé se do politiky nedostanou, protože nedostanou šanci. V Česku je obrovské množství vzdělaných lidí, ale do politiky se hrnout nebudou. Ministrem obrany byl u nás vždy břídil. V ostatních státech jde o generály, u nás o břídily. I v mnoha dalších případech jsou funkce ministrů jen trafiky pro politické strany. Za zády těchto břídilů, možná i s jejich vědomím, se korupčí, intrikaří a tak dále,“ podotýká.
K popsání situace si pomůže klasikem. „Jak říkal Švejk, že když dáte na vojně nějakému pitomci klíč od latríny, tak se ani nevyčůráte. Tyhle funkce jsou trafiky. Jak může bývalý četař Martin Stropnický rozumět armádě? On tam bude jen na to, aby podepisoval lejstra. Je jen loutkou. Když se Jan Ruml stal ministrem vnitra, přiznal, že kolem něj lítali estébáci a on dělal pošťáka. Ministr o ničem nerozhoduje, všechno dělají úředníci. Ti jsou nesmrtelní. Jde o uzavřený kruh výměny loutek,“ míní.
S ohledem na předchozí slova velebí první republiku. „Za první republiky tomu většina lidí, co byla na takových postech, rozuměla. Šlo o profesory a vzdělané lidi. V parlamentu bylo, pravda, pár sedláků, ale to bylo všechno. Dnes jsou to samé loutky. Ničemu nerozumí a dělá za ně vše spolek úředníků, který zůstává nezměněn. Takže zůstane nezměněn i systém úplatků a korupce. Policie by je musela pozavírat všechny, půlku republiky. Každý druhý starosta krade, lidé neplatí daně, zločinnost kvete,“ zakončuje s tím, že ke zlepšení situace v zemi nikdy nedojde.
autor: Jan Rychetský