Za dveřmi vlády: Vondra nadával knížeti kvůli výjimce z Lisabonu

20.07.2011 17:03

EXKLUZIVNĚ Podle informací ParlamentníchListů.cz od důvěryhodného zdroje z vlády ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 vládě předložil návrh na sjednání Protokolu o uplatňování Listiny základních práv v EU v České republice, která se inspiruje výjimkami, které mají již schváleny Velká Británie a Polsko. Kolem toho se ale ve vládě strhla diskuse.

Za dveřmi vlády: Vondra nadával knížeti kvůli výjimce z Lisabonu
reklama
Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS totiž zkritizoval ministra zahraničí za to, že protokol podle návrhu Schwarzenberga nebude součástí přístupové smlouvy Chorvatska s Evropskou unií. Podle Vondry to prý povede ke komplikacím ratifikace v parlamentech členských států EU, které nebudou motivovány českou výjimku schválit. Schwarzenberg se ale proti Vondrovi důrazně ohradil, že to prý jiným způsobem nejde.

Analýza, zda to půjde spojit

Ministr obrany navrhl, že by měla být vyhotovena analýza, zda je možné provázat český protokol o české výjimce s přístupovou smlouvou Chorvatska, aby se jednalo o jeden dokument k hlasování v parlamentech členských států a České republiky. Předseda vlády Petr Nečas a Vondra takové provázání podporují. Ministr zahraničí slíbil, že takovou studii dodá do příštího zasedání vlády, které proběhne po vládních prázdninách.

Obhájce evropské integrace a Lisabonské smlouvy Schwarzenberg ministrům také říkal, že se prý nedá hrozit nepřijetím Chorvatska do EU pro případ, že nějaká země EU by českou výjimku z Lisabonské smlouvy neratifikovala a tím by ji de facto pohřbila.

Závazek vlády

„Vláda jedná v souladu s politickým závazkem prosincové Evropské rady z roku 2009. To znamená, že věc bude časově spojena s nejbližší přístupovou smlouvou. Až bude tato smlouva, zřejmě s Chorvatskem, předložena na Evropské radě, předloží vláda návrh na takzvanou českou výjimku Evropské radě, a to podle postupu dle článku 48 odstavec 1-4 Smlouvy o Evropské unii," sdělil před časem ParlamentnímListům.cz Petr Nečas. Článek 48 hovoří o změně primárního práva EU formou ratifikace všemi členskými státy EU.

Čtěte také: Nečas udělá radost Klausovi: Výjimku z Lisabonu prosazovat bude 


Česká vláda má prosazení této výjimky ve svém programovém prohlášení: „Vláda se zasadí o co nejrychlejší praktické naplnění jednotlivých ustanovení Lisabonské smlouvy, včetně ratifikace protokolu číslo 30 při ratifikaci nejbližší přístupové dohody."

Zablokuje se vstup Chorvatska?

Nedávno předseda Zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka v Impulsech Václava Moravce řekl, že by si přál oddělené hlasování o české výjimce z Lisabonské smlouvy. Jeho nápad se však mezi kolegy z ODS, kteří se věcí zabývají, vůbec nesetkal s kladnou odezvou. ČSSD je ochotna přistoupení Chorvatska zablokovat, pokud se bude o listině a vstupu Chorvatska hlasovat zvlášť.

K tématu: Vodrážka podporuje sudeťácké restituce, zlobí se senátor ODS


Když se dokončoval ratifikační proces Lisabonské smlouvy, podmínil prezident Václav Klaus svůj podpis tím, že Česká republika získá podobnou výjimku jako Polsko a Velká Británie, pro které platí zvláštní režim při uplatňování Listiny práv EU.

Další omezení suverenity

Klaus se obával toho, že s ohledem na princip „nediskriminace" zakotvený v Listině práv EU by mohly být obejity Benešovy dekrety a majetkoprávní vztahy vzniklé po druhé světové válce. Klaus je také proti tomu, aby se posílila takzvaná sociální práva zakotvená v listině a rozšiřovala se působnost Evropského soudního dvora v Lucemburku, který by svými dalšími judikáty mohl nadále omezovat suverenitu České republiky a zasahovat do české legislativy.

Šéfové exekutiv jednotlivých členských států na Evropské radě nakonec přislíbili České republice, že česká výjimka Lisabonu se bude v EU schvalovat současně s přístupovou smlouvou další kandidátské země, konkrétně se jedná o Chorvatsko. Půjde-li o společné hlasování, bude se naráz rozhodovat o výjimce i o členství Chorvatska; obojí bude buď přijato, nebo odmítnuto.

K tématu:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

6:30 Vláda projedná podrobná pravidla očkování proti covidu

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu-19,…