Advokát Václav Vlk má za to, že policejní orgány dokáží posílení své moci využít, aby „přivedli k rozumu“ kohokoliv. „Dehonestující a teatrální zatčení, návrh na vazbu pro ovlivňování svědků, nebo zajištění majetku obviněného pro náhradu škody,“ popisuje advokát Vlk základní metody vyšetřovacích orgánů. Kritizuje například zatýkání přímo v kanceláři, jako se to stalo v případě náměstka ministra práce Šišky, nebo vláčení po budově soudu v poutech. Známý advokát Milan Hulík považuje takové hodnocení práce policie za mimořádně nešťastné. „Ve způsobu zajištění na pracovišti nevidím žádnou účelovost, naopak připadá mi lepší, než někoho zatýkat večer doma v kruhu rodiny. Navíc ani já, ani doktor Vlk nevíme, na základě čeho policie zatýkala, proto se musím postavit na stranu orgánů činných v trestním řízení, i když jsem obhájce,“ řekl ParlamentnímListům.cz advokát Milan Hulík.
Decentnější zatčení než Dalíka si nedovede advokát už představit
Za exces považoval, když politice nezatýkala, protože jí to státní zástupce zatrhl. „Zabýval jsem se kauzou Mostecké uhelné, kterou vyšetřovali švýcarští policisté, a mám mnoho důkazů, že politice nekonala na základě rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze vedeného Vlastimilem Rampulou,“ uvedl Hulík. Způsob zatčení vlivného lobbisty Marka Dalíka, který pohádkově zbohatl díky úzkým kontaktům s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem, nemůže podle Hulíka nikdo policii vytýkat. „Decentnější zatčení si nedovedu představit. Personál ani hosté si ničeho nevšimli, protože ho policie zatkla až při odchodu z restaurace na ulici, když šel k autu. Jemnější a noblesnější zatčení už snad být nemůže,“ oceňuje práci policistů advokát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová