Aféry kožených slušňáků. Bloger natřel Nečase slizem

09.07.2012 14:57

V pořadu „Zátiší“ na Radiu 1 si programový ředitel Greenpeace povídal s komentátorem Hospodářských novin, který přirovnal premiéra Petra Nečase jeho naturelem k někdejšímu předsedovi britské vlády Johnu Majorovi. Pro tuto éru se vžilo označení „sleaze“, což lze prý do češtiny hezky přeložit jako „sliz“. A i na Nečasovu éru tato odpudivá slizovitost celkem sedí.

Aféry kožených slušňáků. Bloger natřel Nečase slizem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Na svém blogu na serveru Aktuálně.cz Komárek cituje názor komentátora Šídla, popisujícího Johna Majora, který vystřídal ve funkci předsedy vlády Margareth Thatcherovou. Po jedenácti letech vlády „Železné lady“ měli lidé dost neokonzervativních reforem a tak měl konzervativní stranu spasit zkušený, avšak nevýrazný Major. Ten se rozhodl postavit svůj úspěch na návratu k tradičním hodnotám- rodině, morálce…

Místo toho však přišel „sleaze“, tedy slovo, které lze do češtiny přeložit jako „špinavost“, ale sedí i i fonetický překlad „sliz“. „Nebývale mnoho poslanců a ministrů z Konzervativní strany se stalo předmětem bulvární medializace nebo policejního vyšetřování: sexuální skandály, nevěry, sebevraždy, podezření z porušování embarga na vývoz zbraní a korupce,“ připomíná Komárek. Výsledkem byl totální volební propadák, který Konzervativní strana nepamatovala od roku 1832.

Rozdíl je však zásadní. „Majorovi“ Nečasovi nepředcházela žádná Thatecherová (byť Václav Klaus by se k této paralele rád přihlásil, ale přece jen už je pěkných pár let za politickým zenitem) a na obzoru po „slizounovi“ není ani žádný „český Blair“.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…