Analytik: Chcete vládu s KSČM, tak ničíte protitotalitní ústav. Špatně skončíte

11.04.2013 8:24

Odvolání Daniela Hermana z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů a důvody tohoto kroku jsou předmětem článku Františka Cerhy na serveru pro pravicovou politiku Pravý břeh. Podle autora je zmíněné odvolání další krok k etablování KSČM.

Analytik: Chcete vládu s KSČM, tak ničíte protitotalitní ústav. Špatně skončíte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petruška Šustrová

Podle Cerhy v sociální demokracii převážil názor pomstít se po pěti letech za vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. Senátorům ČSSD, údajně v pozadí s KSČM, se podařilo obměnit Radu Ústavu. Autor vypočítává, že senátoři ČSSD, prý dirigovaní Lubomírem Zaorálkem a Jiřím Dienstbierem, vyslali do Rady dva členy ČSSD („politology“ Bureše a Jelínka), Michala Uhla ze Strany zelených, vyučujícího na VŠ antropologii komiksu, a TOP 09 protlačila prý ničím nezajímavou archivářku. Ti všichni se údajně podle předem připraveného plánu spojili s Petruškou Šustrovou, likvidující Ústav jako radní již pátým rokem.

Rada nesnáší Ústav

„Všichni mají jedno společné – nesnáší Ustav v podobě, ve které byl zřízen, nesouhlasí s označováním komunistického režimu za totalitní, podporují předpokládanou nadcházející koalici sociálních demokratů s komunisty, přesněji řečeno: Odstraňují vše, co by jí mohlo stát v cestě. A jsou ochotni to provést i za cenu konfliktu nejenom s Ústavem, ale i s částí společnosti,“ tvrdí Cerha na serveru Pravý břeh.

Podle autora článku jde o to, „že chce Ústav vnitřně názorově vyprázdnit, personálně obměnit, přeměnit v beznázorovou odnož Akademie věd a zajistit tak, aby přestal být nebezpečný zejména pro komunisty – současné i bývalé,“ dodává Cerha. Podle něj prý jde o snahu o zastavení procesu vyrovnávání se s minulostí, a to ještě před předpokládaným převzetím moci. „Ústav je totiž nástrojem praktické realizace zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, a proto by byl dotčen i tento zákon z roku 1993,“ vysvětluje Cerha.

Digitalizace spisů

Autor článku na serveru Pravý břeh se ptá, proč je v centru útoku digitalizace svazků a spisů. Podle něj je jedním z hlavních cílů komunistů a zaorálkovců postupně zablokovat Archiv bezpečnostních složek a učinit jeho vedení poslušné politické vůli a využít při tom faktu, že se před pěti lety podařilo všechny archivní fondy a sbírky sjednotit do jedné instituce. Sekundárním cílem je prý zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. „Všichni vědí, že bez digitalizace nebude moci Ústav ani archiv zákon v plném rozsahu a včas naplňovat,“ říká Cerha.

Podle autora článku správná činnost Ústavu, jako například objektivní informace o totalitní minulosti a systematický odpor proti zapomínání, znemožňuje v plném rozsahu etablovat komunistickou stranu na politické scéně. „Nutno dodat: komunistickou stranu jako partnera sociální demokracie. Proto je nutné okupovat a paralyzovat Ústav, proto je nutné zpochybnit jeho dosavadní činnost, nejlépe formou kompromitace jednotlivých zaměstnanců,“ myslí si Cerha.

Dříve či později se radní rozhádají

I přes veškerou snahu převzít Ústav pod svou přímou ideologickou kontrolu se autor prý nedomnívá, že by sociální demokracie vsadila na správné koně. Počínaje Šustrovou a konče Jelínkem, jejich dosavadní činnost údajně nepotvrzuje, že by šlo o osoby, které by byly dlouhodobě schopny cokoliv kvalitního vybudovat. „Řízení tak komplikované instituce, včetně spolupráce s archivem, plnění všech zákonných úkolů, které stále ještě proti vůli Rady i jejích 'řídících orgánů' zůstávají v zákoně, nemohou zvládnout. Dříve či později se radní rozhádají a nezvládnutí situace se obrátí proti hlavním viníkům,“ uzavírá Cerha na Pravém břehu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…