Bývalý politický vězeň má strach: S prezidentem Zemanem možná přijde i major Zeman

29.04.2013 20:46

Někdejší politický vězeň a dnes místopředseda Konfederace politických vězňů Ivo Žídek se v rozhovoru pro server Týden.cz přiznal, že jej děsí události kolem Ústavu pro studium totalitních režimů. Muž, který strávil sedm let v uranových dolech má strach, že nyní začne být obhajováno období normalizace a postupně celá éra komunismu.

Bývalý politický vězeň má strach: S prezidentem Zemanem možná přijde i major Zeman
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman u pomníku M. R. Štefánika během návštěvy Bratislavy
reklama

Dokonce je prý klidně možné, že bude za historicky pravdivý prohlášen například i seriál Třicet případů majora Zemana.

Jeho jmenovec, prezident Miloš Zeman, by podle něj rozhodně nebyl z těch, kteří by tomu bránili, protože sám má z doby po roce 1968 dost másla na hlavě. „Za pražského jara vstoupil do KSČ, ovšem po sovětské okupaci v srpnu 1968 rozhodně nehodil legitimaci KSČ pod pásy sovětských tanků. Místo toho docela dlouho vyčkával, co se stane,“ připomíná Žídek.

Dokonce si myslí, že kdyby při čistkách v roce 1970 soudruzi Zemana nevyloučili, nejspíš by ve straně vydržel celou normalizaci. „Určitě ano. Kdyby chtěl z KSČ vystoupit na protest proti sovětské okupaci a nastupující normalizaci, měl na to od srpna 1968 do roku 1970 dost času,“ domnívá se politický vězeň.

Proto přiznává, že by měl velký problém od prezidenta Zemana převzít státní vyznamenání, na které byl již několikrát navržen. „Udělal bych vše proto, abych nemusel. Požádal bych Senát, aby návrh na mé vyznamenání stáhl,“ prohlašuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…