Čeká Česko krize demokracie? I nad tím se zamyslel politolog Rupnik

12.10.2013 7:25 | Zprávy

Česko má po volbách dvě možnosti. Buď skluz do poloautoritářského národovectví, podobně jako je tomu v Maďarsku, nebo polskou variantu. Polsku se podařilo překonat národovecký a antievropský styl bratří Kaczynských a nyní má silnou ekonomiku a je silným evropským hráčem. Tak vidí nadcházející varianty vývoje naší země známý politolog Jacques Rupnik. Rozhovor s ním otiskla Mladá fronta Dnes.

Čeká Česko krize demokracie? I nad tím se zamyslel politolog Rupnik
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jacques Rupnik

„Scénáře jsou dva. Buď nepříznivý, tedy že bude pokračovat rozklad, poroste nespokojenost a z toho budou těžit populistické nebo radikální směry. Česko by pak mohlo být stiženo krizí demokracie, kterou v krajní podobě vidíme v Maďarsku: nikdo nečekal, že Maďarsko, které bylo dáváno za příklad, po úspěšných volbách demokratickou  cestou řekne, že nepotřebuje Ústavní soud, že většina má vždycky pravdu, že hájí národní zájmy a tak dále,“ uvedl politolog.

Za příznivější variantu vidí tu, obdobnou vývoji v sousedním Polsku: „…kde překonali vnitřní problémy, národovecký a antievropský styl, který představovali bratři Kaczyňští. Dnes je Polsko silným evropským hráčem, má silnou ekonomiku a chová se jako země, která je spoluúčastníkem na řešení evropské krize.“

Současnou českou politickou krizi vidí v pohledu občanů, podle nichž se demokracie vyprázdnila. Lidé mají pocit, že tam nahoře jsou nějaké stranické aparáty prolezlé partikulárními zájmy.“

Podle Rupnika je nyní prožívaná únava z demokracie průvodním rysem všech demokratických systémů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…